Praktyczne lampy na taras – co wybrać?

Materiał Partnera Azzardo
Praktyczne lampy na taras co wybrać?
Taras to nie tylko dodatkowe miejsce do wypoczynku dla domowników. To tak naprawdę wprowadzenie do ogrodu, stanowiące naturalny łącznik między wnętrzami a przestrzenią wokół budynku. Nie może na nim zatem zabraknąć wygodnych mebli oraz wielobarwnych okazów roślinnych, a także odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli zrelaksować się na świeżym powietrzu również po zapadnięciu zmroku.

Jakie lampy powinny trafić na taras, by zbudować bezpieczne i przytulne miejsce do rekreacji? O tym napiszemy poniżej.

Lampy na taras – do czego służą?

Do czego przydają się lampy tarasowe? Używa się ich podobnie jak w innych domowych i przydomowych przestrzeniach. Z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności, na przykład swobodnego relaksowania się w strefie wypoczynku na tarasie, bądź organizowania spotkań ze znajomymi.

Oświetlenie na tarasie spełnia jednak nie tylko funkcje praktyczne. To od niego bowiem zależy nastrój w przydomowym terenie. Dobrze dobrane lampy tworzą romantyczną aurę i przytulny klimat, sprzyjający regeneracji sił. Delikatne światło podświetla otoczenie tarasu, wydobywając z mroku szczególnie dekoracyjne okazy roślinne, by również w nocy zdobiły miejsce do rekreacyjnego spędzania czasu.

Najważniejsze cechy oświetlenia zewnętrznego

Na tarasie nie można montować wszystkich rodzajów opraw oświetleniowych. Na zewnątrz panują bowiem specyficzne warunki, a lampy są nieustannie narażone na niszczycielskie czynniki atmosferyczne. Grozi im zalanie wodą, wysoka wilgotność powietrza, zmiany temperatury oraz promieniowanie UV. Pod ich wpływem mogą pojawić się ogniska korozji, pęknięcia lub rozwarstwienia opraw, co z jednej strony szpeci, z drugiej prowadzi do trwałego uszkodzenia lampy i zwarcia w instalacji elektrycznej.

Na tarasach należy stosować wyłącznie lampy z materiałów wysokiej trwałości, nie ulegających korozji (tworzywa sztuczne, szkło, aluminium), o wysokim współczynniku ochrony IP.

Jeśli taras jest zadaszony, a produkty oświetleniowe nie będą narażone bezpośrednio na zalanie wodą, wystarczy zastosować rozwiązania o ochronie na poziomie IP44. W mniej osłoniętych przestrzeniach, lepiej wybrać modele bardziej wodoszczelne (IP65), które przetrwają bez szwanku, nawet w rzęsistym deszczu. Warto sprawdzić choćby nowoczesne oświetlenie od Azzardo.

Funkcjonalne lampy tarasowe – jakie oprawy wybrać?

Wybór opraw na taras zależy oczywiście od tego, jakie zadanie mają na nim spełniać. Jako lampy ogólne, doświetlające ścieżki dojścia i miejsce do wypoczynku, warto zainstalować oprawy ścienne (plafony i kinkiety) lub modele sufitowe na zadaszonych tarasach.

Do zbudowania nastroju można zastosować dyskretne, ale dające spektakularne efekty, lampki LED lub taśmy LED, które są nie tylko energooszczędne, ale również tworzą przytulne miejsce do wypoczynku.

Prawdziwą ozdobą każdego ogrodu są przede wszystkim rośliny. Jak wyeksponować je w nocy? Trzeba zastosować odpowiednie produkty oświetleniowe. Bywają to lampy wpustowe, wprowadzane w powierzchnię gruntu. Podświetlają rabatki kwiatowe lub drzewa i krzewy od spodu. Inną opcją są oprawy na słupkach z opcją kierunkowania strumienia światła. Dzięki nim, da się nie tylko oświetlić rośliny, ale też stworzyć spektakularną grę świateł i cieni w swoim ogrodzie.

Kolor światła zależy oczywiście od specyfiki ogrodu oraz wybranego stylu aranżacyjnego, a także efektu, który pragnie się uzyskać. Na przytulnych tarasach klasycznych i retro lepiej wykorzystać światło ciepłobiałe. W ultranowoczesnych przestrzeniach minimalistycznych intrygująco prezentują się chłodniejsze odcienie, dopasowane jednak do typów roślin, zasadzonych w pobliżu tarasu.

Praktyczny sposób na piękny i funkcjonalny taras

Efektowny taras to wizytówka domu i miejsce do relaksu nie tylko dla domowników. Warto zatem odpowiednio o niego zadbać, przy pomocy wyposażenia, roślin i światła, które pozwoli wyeksponować tę przestrzeń również po nadejściu nocy.

Materiał Partnera Azzardo

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAkcesoria, które każdy powinien mieć w swoim ogrodzie
Następny artykułJaki dron do 1000 zł warto kupić? TOP 4 modele

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.