COVID-19 – maksymalna pomoc dla rolnika – 7000 euro

Szczegóły nadzwyczajnego, jednorazowego działania w ramach PROW 2014-2020 wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami COVID-19 przedstawili Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wraz z podsekretarzem stanu Ryszardem Kamińskim.

Nie wszystkie gospodarstwa poniosły straty w wyniku pandemii koronawirusa. Dlatego pomoc została skierowana przede wszystkim do tych, gospodarstw, które specjalizują się w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza w tych segmentach, które uzależnione są od eksportu – poinformował minister. Zwrócił uwagę, że najbardziej dotyczy to producentów bydła mięsnego, drobiu, jagnięciny, a także w pewnym stopniu również roślin ozdobnych.

Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie niewykorzystanych do tej pory środków z PROW 2014-2020 w wysokości 1 mld euro, ale zgodę otrzymaliśmy jedynie na alokację 1 mld złotych, czyli 2 proc. środków PROW – powiedział minister.

Dodał, że przesunięcie środków dotyczyło tych działań, które cieszyły się małym zainteresowaniem rolników. Przy okazji minister poinformował, ze około 70% środków z PROW 2014-2020 zostało już zakontraktowanych i nie ma obawy, aby z tego programu nie zmarnowało się nawet jedno euro.

Nabór wniosków zostanie przeprowadzony na przełomie sierpnia i września 2020 r., po zakończeniu prac legislacyjnych – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Kamiński.

Planuje się, że wsparciem zostaną objęci rolnicy następujących sektorów (rodzaje produkcji rolnej):
• Bydło mięsne (wołowina),
• krowy mleczne (krowy)
• świń (prosięta/lochy),
• owiec,
• kóz,
• drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),
• drobiu nieśnego (produkcja jaj kur mięsnych) oraz
upraw roślin ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi).

Kwoty wsparcia uzależnione będą od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie:
– co najmniej 3 szt. bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od 12 do 24 miesięcy – od 5 100 zł;
– co najmniej 3 krowy typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy – od 1 000 zł;
– co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie rolnika – od 4 500 zł;
– co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 800 zł;
– co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy –od 1 000 zł;
– co najmniej 1 000 szt. drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi, indyki) – od 2 200 zł;
– co najmniej 1 000 szt. drobiu nieśnego (w przypadku produkcji jaj wylęgowych kur mięsnych) – od 2 200 zł;
– co najmniej 25 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych – od 1 400 zł.

W przypadku większej skali produkcji w gospodarstwie, ww. kwoty wsparcia będą odpowiednio wyższe. Pomoc będzie sumą kwot przysługujących z tytułu poszczególnych sektorów, przy czym maksymalna kwota nie przekroczy 7 000 euro na rolnika.

Podczas konferencji prasowej minister odniósł się także do nieprawdziwych informacji o braku środków na wypłatę pomocy suszowej.

Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – powiedział minister.

Wystąpiłem do KE o zwiększenie limitu de minimis na rok 2020 lub na skorzystanie z limitu na rok następny, ale otrzymaliśmy absolutny zakaz wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis. Dlatego przygotowaliśmy inne rozwiązanie, które pozwoli na wykorzystanie środków przeznaczonych na pomoc suszową. Wszyscy uprawnieni taką pomoc otrzymają w dotychczasowej, ustalonej wysokości – podkreślił minister.

Źródło: MRiRW

Poprzedni artykułWarzywa i owoce – wciąż za mało ich w diecie
Następny artykułDeficyt opadów na obszarze północno-zachodniej Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.