Gdańscy odkrywcy „diabelskiego storczyka” chcą założyć rezerwat w Kolumbii

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy w ubiegłym roku opisali "diabelskiego storczyka" - nowy gatunek orchidei, założyli w południowej Kolumbii Instytut Badań nad Bioróżnorodnością i zbierają pieniądze, by założyć tam rezerwat.
O odkryciu Gdańszczan pisaliśmy tutaj.

Dr Marta Kolanowska i prof. Dariusz L. Szlachetko to badacze z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG. Podjęli oni starania, by pozyskać fundusze na wykupienie 30 ha lasu tropikalnego, który zostanie przekształcony w rezerwat przyrody. Chcą, by na jego terenie wybudowana zostałaby stacja badawcza i ośrodek edukacyjny. Polacy mają więc szansę stworzyć pierwsze tego typu miejsce w Kolumbii. O planach tych poinformowali przedstawiciele uczelni w przesłanym PAP komunikacie.

 
 W komunikacie UG poinformowano, że na terenie Kolumbii znajduje się aż ok. 10 proc. wszystkich gatunków roślin, jakie kiedykolwiek opisano na całym świecie. Ten wysoki odsetek jest silnie powiązany z występowaniem w tamtejszych okolicach wielu gatunków ptaków, owadów czy ssaków.
 
Po konsultacji z lokalną społecznością badacze postanowili podjąć działania na rzecz ochrony bioróżnorodności. Na początku 2017 roku zarejestrowali rozpoczęcie działalności organizacji non-profit o nazwie Instytut Badań nad Bioróżnorodnością. Prezesem organizacji została inicjatorka pomysłu – dr Marta Kolanowska. W radzie naukowej IBnB znaleźli się naukowcy z Francji, Czech oraz Ekwadoru.

za: naukawpolsce.pap.pl

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJabłka – podsumowania i przymiarki
Następny artykułPrawo wodne z podpisem prezydenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.