Strona główna Tagi Tulipany

tulipany

Wystawa Tulipanów – tym razem wirtualnie

W obecnych okolicznościach kolejna odsłona Wystawy Tulipanów w całości przeniesie się do przestrzeni wirtualnej. Będzie za to trwała dłużej niż zwykle - zamiast trzech, aż osiem dni (20–28 marca).

Handel cebulami roślin ozdobnych zagrożony

Królewskie Holenderskie Stowarzyszenie Handlu Cebulami Kwiatowymi i Materiałem Szkółkarskim Anthos oszacowało wstępne straty producentów cebul i bulw roślin ozdobnych, spowodowane pandemią koronowirusa, na 160 milionów euro. Szkody spowodowane przez handel cebulkami kwiatowymi przez wirusa koronowego mogą wynieść 160 milionów euro. Obliczeń dokonano na podstawie ankiet wypełnionych przez członków stowarzyszenia. Przewidywane szkody wynikają z prawdopodobnego anulowania odbioru towaru przez klientów, odroczenia lub nieuiszczenia płatności za już odebrany towar i spodziewanych mniejszych zakupów materiały wyjściowego ozdobnych roślin cebulowych na przyszły sezon.

Nadzieja nie jest strategią

O tym, jak bardzo pandemia koronowirusa wpływa na branżę roślin ozdobnych, pisaliśmy już na naszym portalu wielokrotnie. Problem dotknął w pierwszym rzędzie producentów kwiatów ciętych i roślin balkonowo-rabatowych, dla których marzec i kwiecień są najgorętszymi okresami sprzedaży roślinnego towaru. Okazuje się jednak, że na obecną sytuację reagują już niektórzy producenci późniejszych upraw, starając się przeciwdziałać stratom.

Produkcja cebulek kwiatowych wciąż rośnie

W Holandii powierzchnia przeznaczona pod produkcję cebulek kwiatowych wciąż się rozwija. Od 2000 r. zwiększyła się ona o 18 proc. i obecnie wynosi ponad 26 tys. ha. Większość tego obszaru (13 tys. ha) to produkcja cebul tulipanów. 

Holenderski ogród Keukenhof otwarty

W czwartek 22 marca ogród Keukenhof otwiera swoje ekspozycje. Jest międzynarodową i niezależną wizytówką holenderskiego sektora upraw kwiatowych, ze szczególnym naciskiem na kwiaty cebulowe - jest ich w tym roku przeszło 7 milionów, głównie tulipanów - w 800 odmianach.

Wiosna zawitała do Wilanowa

Oranżenia w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie po raz 10. wypełniła się kwiatami ciętymi tulipanów. Od 16 do 18 marca br. można tam zobaczyć prawie 100 odmian tych roślin o przeróżnych formach i barwach kwiatów.

Holenderski Dzień Tulipana staje się świętem międzynarodowym

Ogromny tulipanowy ogród na placu Dam w Amsterdamie i tysiące ludzi czekających w kolejce po darmowy bukiet tulipanów - tak w sobotę 20 stycznia Holendrzy świętowali Dzień Tulipana, oficjalne otwarcie sezonu na te kwiaty. Ale tulipany w ten weekend królowały również w Antwerpii oraz Berlinie.

Tulipany podwójne kwiatami cebulowymi roku

W tym roku tytuł ten otrzymał tulipan podwójny. Rośliny wytwarzają pięknie pachnące kwiaty z dużą liczbą płatków. Wisienką na torcie jest to, że tulipany podwójne rozkwitają nie tylko raz w roku na wiosnę, ale także później.  
 

V Poznańskie Dywany Kwiatowe

10 maja w parku im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa (SITO) Oddział w Poznaniu zorganizowało V edycję Poznańskich Dywanów Kwiatowych. Temat tegorocznej prezentacji to „Poznań dla cyklistów”, dlatego przedstawia kolorowy rower.

„Generał Stanisław Sosabowski” – holenderski tulipan dla polskiego dowódcy

8 maja, w dniu 125. rocznicy urodzin dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w miejscowości Driel w Holandii odbyła się uroczystość symbolicznego chrztu nowej odmiany tulipana – „Generał Stanisław Sosabowski" - informuje portal Polonia.nl. W tej miejscowości pod Arnhem pamięć o generale Sosabowskim i jego żołnierzach jest pieczołowicie pielęgnowana.