Konkurs dla studentów krakowskich uczelni

Do 20 marca krakowscy studenci architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych mogą zgłaszać prace na konkurs „Zielona inwestycja”. Zainteresowani muszą zaprojektować park naturalistyczny, który powstałby na sześciohektarowej działce w Krakowie-Branicach. W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne lub maksymalnie trzyosobowe zespoły.
Prace – w formie kolorowej planszy o formacie 100×70 cm w tubie lub teczce oraz w formie elektronicznej na płycie CD – należy składać w sekretariacie Instytutu Architektury Krajobrazu w Krakowie.
 
Na zwycięzcę czeka staż u Miejskiego Architekta Krajobrazu w krakowskim magistracie oraz nagrody rzeczowe.
 
Pierwsze nasadzenia w parku – zgodnie z koncepcją zwycięskiej pracy – planowane są jeszcze tej wiosny. „Plan zagospodarowania terenu przy ul. Branickiej jest innowacyjny w skali europejskiej. Na ogół najpierw powstają koncepcje zagospodarowania infrastruktury technicznej danego obszaru, a nie plany rozmieszczenia zieleni. Park w Branicach najpierw będzie miał plan parku naturalistycznego” – powiedział PAP Wojciech Bobek, opiekun Studenckiego Koła Naukowego „Arboris” Politechniki Krakowskiej, które wraz z miastem Kraków organizuje konkurs.
 
Branice leżą na terenie Nowej Huty, od 1951 r. należą do Krakowa. Obecnie obszar przy ul. Branickiej jest gminnym nieużytkiem. „Chodzi o to, aby nie dopuścić do tego, by teren ten zarósł. W przyszłości będzie to doskonałe miejsce na spacery, spędzenie wolnego czasu” – powiedział Bobek.
 
Studencka kompozycja nasadzonych drzew i krzewów powinna funkcjonować w terenie samodzielnie, jako docelowe zagospodarowanie. „Uczestnicy konkursu muszą stworzyć projekt naturalnego parku, złożonego z gatunków rodzimych. Park wkomponowany w otoczenie ma sprawiać wrażenie, jakby był tam od zawsze” – powiedziała dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu, Ewa Olszowska-Dej. Jak dodała, studenci powinni w projektach uwzględnić miejsca na place zabaw, alejki, polany.

za:naukawpolsce.pap.pl
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Podkarpackiem na gruntach pegeerów powstało ok. 1850 dużych gospodarstw
Następny artykułProdukcja z Naddniestrza zastąpi importowaną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.