Miodunka

Rodzaj miodunka (Pulmonaria) obejmuje 18 gatunków, które należą do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae). Wśród nich najpopularniejszą byliną jest miodunka pstra (P. saccharata). W sprzedaży dostępne są także odmiany mieszańcowe, często klasyfikowane do kilku gatunków, m.in. miodunki czerwonej (P. rubra) i długolistnej (P. longifolia).

Miodunka pstra naturalnie występuje w południowej Francji i w Apeninach, gdzie osiąga wysokość 20–30 cm. Tworzy zwarte kłącza, z których wyrastają lancetowate, zwężające się w ogonek liście odziomkowe, pokryte dużymi, białymi, zlewającymi się plamami oraz gęstymi, ale bardzo delikatnymi włoskami. Fioletowe kwiaty zebrane są w wierzchotki, które pojawiają się w kwietniu–maju.

Miodówka – odmiany
Na rynku dostępne jest kilkanaście odmian miodunek różniących się wysokością, długością i szerokością liści, wielkością białych plam oraz barwą kwiatów, która może być biała, różowa, czerwona lub niebieska. Ocenia się je nie tylko pod kątem wartości ozdobnej, siły wzrostu, obfitości kwitnienia i wrażliwości na mróz, lecz również odporności na mączniaka prawdziwego i plamistość liści.

Wśród najcenniejszych odmian można wymienić ‘Blue Mist’ – o pięknych, jasnoniebieskich kwiatach pojawiających się wcześnie – już od końca marca; ‘Dark Vader’ – o różowofioletowych kwiatach, osiągającą wysokość 25–30 cm i szerokość 50 cm; ‘Excalibur’ – o fioletowych kwiatach i zielonych liściach z intensywnym, białym rysunkiem rozlanym na prawie całej blaszce, dorastającą do wysokości ok. 25 cm i szerokości 20 cm; ‘Moonshine’ – o białofioletowych kwiatach i prawie białych liściach z zielonym brzegiem, osiągającą wysokość ok. 25– 40 cm i szerokość 50 cm; ‘Mrs Moon’ – o szczególnie dekoracyjnych, srebrnych, niezlewających się plamach na liściach; ‘Opal’ – o liściach z dużymi, srebrnymi, niezlewającymi się plamami, najpóźniej i najdłużej kwitnącą odmianę w całym asortymencie miodunek (w połowie kwietnia pojawiają się bardzo liczne, jasnoniebieskie kwiaty); ‘Raspberry Splash’ – o wąskich, intensywnie srebrno zabarwionych liściach oraz mniejszych niż u innych odmian, ale bardziej licznych różowych kwiatach z połyskiem, osiągającą wysokość 30–35 cm i szerokość 65 cm; ‘Silver Bouquet’ – o koralowych, różowych i fioletowych kwiatach i zielonych liściach z licznymi białymi plamami, osiągającą wysokość 20–25 cm i szerokość do 50 cm; ‘Silver Mist’ – o kwiatach początkowo czerwonych, później fioletowoczerwonych; ‘Trevi Fountain’ – o podłużnie lancetowatych liściach ze srebrnymi, wyraźnie zaznaczonymi plamami, dużych, kobaltowoniebieskich kwiatach, osiągającą wysokość 30 cm i szerokość 65 cm.

Miodunka pstra; fot. P. Czuchaj



Miodunka ‘Excalibur’; fot. materiały prasowe Terranova® Nurseries

Miodunka ‘Silver Bouquet’; fot. materiały prasowe Terranova® Nurseries

[NEW_PAGE]Miodówka – rozmnażanie
rozmnaża się przez podział roślin jesienią lub późną wiosną oraz przez sadzonki korzeniowe sporządzane zimą. Na skalę wielkotowarową byliny te najczęściej rozmnaża się metodą kultur tkankowych. Można także wysiewać nasiona, jednak sposób ten nie jest polecany ze względu na dużą zmienność osobniczą. Do wyprodukowania 1000 roślin należy wysiać 15 g nasion. Przez 2–4 tygodnie po zabiegu temperaturę utrzymuje się na poziomie 18–22°C, potem przez 4–6 tygodni – w przedziale od –4°C do 4°C, a następnie stopniowo podnosi do 10–13°C. Nasiona kiełkują po około 4–6 tygodniach.

Miodówka – uprawa
Pod koniec sierpnia i na początku września młode rośliny sadzi się do doniczek o średnicy 10 cm. Odczyn podłoża powinien wynosić 5,6–6,8. Po trzech tygodniach rozpoczyna się fertygację 0,08-procentowym roztworem nawozu, o wyrównanej proporcji azotu do potasu. Po posadzeniu roślin do doniczek utrzymuje się temperaturę 18–20°C, którą następnie obniża się do 10–12°C. Miodunki nie wymagają okresu chłodzenia. Chłodzenie (w temperaturze +4°C), stosowane do przyspieszania kwitnienia, nie zwiększa liczby kwiatostanów, powoduje natomiast wydłużenie pędów o 3–4 cm. Zbyt niska temperatura zimą wywołuje nekrozy liści. Można ewentualnie zastosować 6–8-tygodniowy okres chłodzenia w temperaturze 6–8°C. Doświetlanie asymilacyjne o natężeniu 3000 luksów wykorzystuje się wtedy w godzinach 8–17, natomiast w okresie przyspieszania kwitnienia – w godzinach 8–24.

Zastosowanie
Miodunka nadaje się do tworzenia grup naturalistycznych w towarzystwie paproci, funkii i rodgersji. Można ją sadzić także w pojemnikach z innymi roślinami kwitnącymi. Byliny te najlepiej prezentują się w pierwszym i drugim roku uprawy, w kolejnych latach wiele odmian miodunek stopniowo obumiera.

Miodunka ‘Trevi Fountain’
 
Dr inż. Piotr Czuchaj
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Artykuł pochodzi z numeru 4/2015 miesięcznika „Rośliny Ozdobne”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmienna pogoda w kwietniu pomoże pszczelarzom?
Następny artykułPraktycznie o zmianie sposobu cięcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.