Premierowe odmiany lawendy francuskiej

Lawenda-francuska-Bandera-Pink
O tym, że lawenda (Lavandula sp.) jest poszukiwaną rośliną, świadczyć może fakt wprowadzania na rynek kolejnych odmian, które z założenia mają być pod wieloma względami lepsze, niż te już dostępne. Zainteresowaniem polskich odbiorców cieszą się charakteryzujące się większymi kwiatostanami kreacje lawendy francuskiej (L. stoechas), uprawianej u nas jako roślina sezonowa. Kilka nowości w obrębie tego gatunku pokazano podczas czerwcowych pokazów FlowerTrials®.

Ciekawą odmianę – LTD Violeta Purple – zaprezentowała firma Syngenta Flowers. Ta rozmnażana z siewu kreacja ma mieć zalety odmian uzyskiwanych z sadzonek, ponadto tworzy ładne, pachnące kwiatostany długo zdobiące roślinę (kwiaty są ciemnopurpurowe, podsadki okazałe – dłuższe od kwiatostanów, fioletowe). Lawenda ta dobrze się krzewi.

Lawenda-francuska-Violeta-Purple
Lawenda francuska LTD Violeta Purple fot. I. Sprzączka

W grupie Bandera (także rozmnażana z siewu, jakość roślin ma nie ustępować tym produkowanym z sadzonek), wyhodowanej w firmie PanAmerican Seed, pojawiły się dwie nowe odmiany: Bandera ‘Deep Rose’ (kwiaty i przylistki są ciemnoróżowe) i Bandera ‘Deep Purple’ (kwiaty są ciemnofioletowe, a przylistki – jasnofioletowe).

Lawenda-francuska-Bandera-Deep-Rose
Lawenda francuska Bandera ‘Deep Rose’ fot. I. Sprzączka

Biorąca po raz pierwszy udział w pokazach FlowerTrials® belgijska firma Decock Plants, hodowca roślin ozdobnych i dostawca materiału wyjściowego, promowała własną grupę Fantasia® lawendy francuskiej. Wśród reprezentujących ją odmian wyróżnia się Fantasia® ‘Early Pink’, która charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wczesnym i długim kwitnieniem (od kwietnia do października), zwartym, zaokrąglonym pokrojem i dekoracyjnymi, różowymi kwiatostanami.

Lawenda-francuska-Fantasia-Early-Pink
Lawenda francuska Fantasia® ‘Early Pink’ fot. I. Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHortiterapia działa
Następny artykułW Delhi brakuje cebuli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.