Hortiterapia działa

Hortiterapia
Leczenie depresji, lęków i pokrewnych problemów jest znacznie trudniejsze niż, powiedzmy, wyleczenie anginy antybiotykiem. Niektórzy lekarze w Anglii zaczęli pisać cierpiącym na powyższe zaburzenia recepty na coś, co jest nie w buteleczce, ale raczej w garnku.

Jedna z placówek medycznych w Manchesterze (Anglia) jest jedną z pierwszych brytyjskich placówek opieki zdrowotnej, które przepisują rośliny jako terapię zaburzeń nastroju . Zapewniają pacjentom rośliny doniczkowe, zwykle łatwe w pielęgnacji zioła – jak szałwia  lub lawenda – do zabrania do domu. Pacjenci mają także możliwość sadzenia tych ziół w nowo otwartym ogrodzie społeczności Cornbrook. Celem tego projektu jest zaangażowanie pacjentów, którzy często są społecznie izolowani i mają niewielki dostęp do otwartych przestrzeni w celach rekreacyjnych.

Pomysł, aby podsunąć pacjentom zmagającym się z lękiem i depresją korzystanie z ogrodu, może wydawać się niekonwencjonalny, ale istnieje wiele  badań klinicznych  wskazujących, że spędzanie czasu z roślinami poprawia nasze samopoczucie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W badaniu z 2016 r.  przeanalizowano wszystkie inne dostępne badania dotyczące tego, w jaki sposób ogrodnictwo może wpływać na nastrój  i stwierdzono, że „istnieją solidne dowody na pozytywny wpływ ogrodnictwa na zdrowie”. Wśród tych korzyści jest zmniejszenie depresji, poziomu lęków i poprawa wskaźnika masy ciała. Pacjenci  zgłaszali również poprawę w takich obszarach, jak zadowolenie z życia, jakość życia i poczucie wspólnoty.

Piotr Grel
za: hortibiz.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułModne begonie
Następny artykułPremierowe odmiany lawendy francuskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.