Produkcja cebulek kwiatowych wciąż rośnie

13410
W Holandii powierzchnia przeznaczona pod produkcję cebulek kwiatowych wciąż się rozwija. Od 2000 r. zwiększyła się ona o 18 proc. i obecnie wynosi ponad 26 tys. ha. Większość tego obszaru (13 tys. ha) to produkcja cebul tulipanów. 
Chociaż w ostatnich 17 latach powierzchnia tych upraw rosła, to liczba producentów cebulek kwiatowych zmalała o 46 proc. Powierzchnia upraw przeznaczonych pod lilie i hiacynty zwiększyła sią odpowiednio o 27 i 26 proc. W przypadku tych dwóch gatunków również zaobserwowano spadek liczby producentów. Powierzchnia upraw dedykowanych mieczykom została w okresie 2000-2017 zredukowana o 40 proc., a narcyzów o 19 proc. Liczba producentów cebul tych dwóch gatunków zmniejszyła się o 52 proc. (mieczyki) i 66 proc. (narcyze).
 
Obecnie w Holandii liczba gospodarstw zajmujących się produkcją cebulek kwiatowych wynosi ok. 1600 (spadek o 39 proc.). Redukcją szczególnie mocno zostały dotknięte uprawy irysów i krokusów (odpowiednio 81 proc. i 75 proc.).

Prowincja, gdzie najwięcej jest upraw z przeznaczeniem na cebulki kwiatowe to Holandia Północna. Znajduje się tu 13 tys. ha upraw. Kolejne to Flevoland i Holandia Południowa. Jednak uprawy te rozprzestrzeniają się po całym kraju. Warto zaznaczyć, że prowincja Drenthe w omawianym okresie zwiększła obszar produkcji 4-krotnie do 1900 ha.  
 
Źródło: hortibiz

RS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDrony w precyzyjnym rolnictwie
Następny artykułTrendy, nowe technologie i wyniki badań w uprawach pod osłonami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.