Regulatory wzrostu roślin

Hormony roślinne są przedmiotem badań od ponad stu lat. Już na początku XX wieku stwierdzono istnienie związków, które podane w małych dawkach gwałtownie wpływają na wzrost roślin, stymulując go lub hamując. Dzisiaj, wiedząc o hormonach roślinnych o wiele więcej, oraz mając do dyspozycji hormony produkowane syntetycznie, możemy bardzo dokładne dobrać i zastosować konkretny związek chemiczny, który spowoduje pożądany przez nas, w danej sytuacji, efekt.

Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni
Auksyny są produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Działanie auksyn w roślinach jest bardzo szerokie, najważniejszy jednak, jest ich wpływ na syntezę korzeni roślinnych, co wykorzystujemy w ukorzenianiu sadzonek.

Royal Brinkman oferuje ukorzeniacze Rhizopon w dwóch formulacjach: puder lub tabletki do rozpuszczania w wodzie. Puder jest sprzedawany w kilku stężeniach auksyn tak, aby dobrać odpowiednią ilość auksyny do gatunku, fazy wzrostu i pobudzenia roślin. Jest to bardzo ważna informacja: ilość auksyny podanej roślinie musi być właściwa! Za małe stężenie auksyny nie spowoduje wystarczającego pobudzenia roślin i wytworzenia korzeni. Zbyt duża ilość hormonu spowoduje wytworzenie kalusa, ale nie będzie powodowała stymulacji korzeni. Oba przypadki dają gorszy procent przyjęć roślin po sadzonkowaniu!


Różnica w ukorzenianiu sadzonek przy zastosowaniu ukorzeniacza (po prawej) i bez (po lewej)

Retardanty (skarlacze) – hamowanie wzrostu roślin
Oprócz preparatów zawierających hormony stymulujące wzrost roślin, bardzo ważną grupą preparatów są retardanty (skarlacze), których działanie polega na hamowaniu wzrostu roślin. Jest to grupa preparatów niewystępująca naturalnie, lecz wytworzona syntetycznie przez człowieka. Retardanty są popularnie określane mianem anty-giberelin – to stwierdzenie dobrze odwzorowuje schemat działania tej grupy preparatów. Hamują one wzrost wydłużeniowy, dzięki czemu są stosowane w celu zachowania kompaktowego pokroju roślin. Trzeba jednak pamiętać o tym, że działając przeciwstawnie do giberelin, retardanty będą też hamowały rozwój pąków, zmniejszały wielkość kwiatów i hamowały wzrost ogólny roślin.

Na rynku dostępne są skarlacze zawierające różne substancje aktywne, co pozwala na lepsze dobranie właściwego dla danego gatunku rośliny regulatora.

Jedną z ważniejszych substancji aktywnych jest daminozyd, zawarty w preparacie Dazide Enhance. Roślinami bardzo dobrze reagującymi na skarlanie daminozydem są Kalanchoe i Chrysanthemum. Rośliny mało podatne na daminozyd to np. Dianthus, Begonia. Warto nadmienić, że Dazide Enhance daje klarowny roztwór, a dzięki formulacji drobnych granul łatwo rozpuszcza się w wodzie.

Dla roślin, których skarlanie daminozydem jest trudne lub niemożliwe, firma FINE PGR we współpracy z Royal Brinkman wprowadziły Pirouette – skarlacz nowej generacji. Pirouette  zawiera paklobutrazol, substancję aktywną z grupy triazoli. Jest przeznaczony do roślin ozdobnych w doniczkach i pojemnikach oraz roślin rabatowych, m. in. poinsecji, azalii, róży, kalanchoe, pelargonii, lobelii, petunii, czy bratka. W krajach Europy zachodniej paklobutrazol jest stosowany powszechnie – między innymi w produkcji pelargonii w Niemczech.

Testy przeprowadzone w warunkach polskich wykazały wyjątkowo silne działanie na niektóre gatunki roślin: zachowały one kompaktowy pokrój, ciemnozieloną barwę liści oraz mniejsze zahamowanie kwitnienia. W wielu przypadkach, przy wyjątkowo silnie rosnących roślinach, możliwe jest zastosowanie jednocześnie dwóch substancji aktywnych tak, aby uzyskać efekt synergii. Daje to duże pole do kształtowania optymalnego pokroju roślin.


Różnica w pokroju roślin po zastosowaniu Pirouette (po prawej) i bez (po lewej)

Gibereliny – pobudzenie i wyrównanie kwitnienia
W warunkach braku światła i niskiej temperatury, lub innych czynników hamujących wzrost, nie dochodzi do biosyntezy gibereliny wewnątrz roślin. Producent chcący uzyskać rośliny handlowe w określonym terminie, musi wspomóc rośliny, podając syntetyczną giberelinę. Wprowadzony w 2017 roku na polski rynek preparat Florgib ST, zawierający gibereliny przeznaczone do zastosowań typowo kwiaciarskich (GA3), pozwala przełamać działanie skarlaczy: pobudza kwitnienie i poprawia jego wyrównanie. Florgib ST jest preparatem o unikalnej formulacji łatwo rozpuszczalnych tabletek, ułatwiających precyzyjne dawkowanie. Przy zastosowaniu preparatu trzeba uwzględnić fazę wzrostu roślin, warunki, w jakich się znalazły, a także wrażliwość poszczególnych gatunków i odmian na działanie giberelin.


Środkowa roślina została potraktowana preparatem Florgib

Rejestracja regulatorów wzrostu
Wprowadzanie na rynek produktów o takim działaniu musi być poprzedzone procesem rejestracji, podobnie jak w przypadku środków ochrony roślin. Zmiany prawne zachodzące na rynku europejskim prowadzą do zmniejszania ilości substancji aktywnych zawartych w środkach ochrony roślin oraz regulatorach wzrostu, do tych najmniej ingerujących w środowisko. Warto podkreślić, że firma FINE PGR, wiodący producent regulatorów wzrostu roślin, podejmuje wiele starań, aby produkty te pozostały dostępne na rynku – ponieważ rozumie, że wyprodukowanie idealnych roślin bez zastosowania regulatorów jest często niemożliwe.

Celem ogrodnika jest otrzymanie perfekcyjnych roślin w konkretnym czasie. Royal Brinkman oferuje szeroką paletę możliwie najlepszych rozwiązań tak, aby dostarczyć produkty dokładnie dostosowane do warunków i wymagań produkcyjnych.

Dowiedz się więcej

Źródło: Royal Brinkman

Related Posts

None found

Poprzedni artykułModernizacja gospodarstw – wnioski od 19 lutego
Następny artykułHurtowe ceny owoców w trzecim tygodniu stycznia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.