Świąteczne choinki ogrzeją Częstochowę

Choinki, wyrzucane po świętach przez mieszkańców Częstochowy, posłużą do produkcji ciepła w miejscowej elektrociepłowni. Akcję zbierania drzewek prowadzi koncern Fortum, zaopatrujący miasto w energię.

W ramach akcji „Na Święta świeciły, w Nowym Roku ogrzeją”, specjalnie oznakowany samochód odwiedza kolejne częstochowskie osiedla, zabierając przyniesione przez mieszkańców choinki.

– Cieszymy się, że nasza akcja spotkała się z zainteresowaniem mieszkańców. W samej dzielnicy Północ w ciągu jednego dnia zebraliśmy około 170 drzewek. Jeszcze przez cały nadchodzący tydzień częstochowianie będą mogli oddawać nam swoje choinki, które następnie zamienimy na ciepło – powiedział rzecznik Fortum Jacek Ławrecki.

Ukoronowaniem akcji będzie 29 stycznia uroczyste przekazanie energetykom największej miejskiej choinki, która od grudnia stoi na reprezentacyjnym Placu Biegańskiego w centrum Częstochowy.

Szczegółowy harmonogram odbioru choinek można znaleźć na stronie internetowej firmy i na plakatach w mieście. Kto nie zdąży przekazać swojej choinki będzie mógł wyrzucić ją do brązowego pojemnika na odpady zielone, zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w mieście.

Szacuje się, że ok. 350 ton choinek zastępuje 210 ton węgla. Wystarcza to na ogrzanie stu mieszkań o powierzchni 60 m kw. przez cały rok. Energia uzyskana z 350 ton choinek pokrywa roczne zużycie prądu u 170 rodzin. Dzięki spaleniu w elektrociepłowni choinek zamiast węgla, do atmosfery trafia też znacznie mniej dwutlenku węgla; każda tona choinek zamiast węgla to ponad tona CO2 mniej.

Źródło:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię