W południowym Tyrolu (cz. I)

Ten region Europy, leżący na północy Włoch, kojarzony jest przez ogrodników przede wszystkim z sadami jabłoniowymi. W Italii stanowi on jednak również ważne centrum produkcji roślin ozdobnych, przede wszystkim materiałów wyjściowych, w tym głównie ukorzenionych sadzonek gatunków balkonowych i sezonowych doniczkowych. Ta specjalizacja wspomnianego rejonu wiąże się z faktem, iż Południowy Tyrol był w przeszłości najlepiej nasłonecznioną i najcieplejszą częścią Austro-Węgier, a włączony po I wojnie światowej do Włoch kontynuował dotychczasowe tradycje ogrodnicze. Przetrwały one do dziś, choć firmy dostarczające sadzonek gospodarują już w innych warunkach i muszą sobie w różny sposób radzić z obecnymi wyzwaniami.

Wyróżniać się jakością

To dewiza Andreasa Psennera (fot. 1) właściciela rodzinnego przedsiębiorstwa z siedzibą w Bolzano. Istnieje ono od około 180 lat, ale bieżącą specjalizację — produkcję ukorzenionych sadzonek — wprowadził obecny właściciel na przełomie lat 60. i 70. XX w. Początkowo były to tylko pelargonie, teraz asortyment gatunków balkonowo-rabatowych jest znacznie bogatszy, a także uzupełniono go o poinsecje. Jak tłumaczy A. Psenner, ukwiecone balkony to tradycja regionu, w którym działa jego firma. W związku z tym nastawiła się ona na dostarczanie materiałów wyjściowych ogrodnikom (głównie z Włoch oraz Austrii), którzy zaopatrują centra ogrodnicze znajdujące się w zasięgu ręki właścicieli tych balkonów. Taki odbiorca wymusza zaś urozmaiconą ofertę oraz dobrą jakość roślin. W efekcie, A. Psenner sprzedaje ukorzenione sadzonki większych rozmiarów niż konkurencja oferująca produkt masowy, otrzymany w „fabrykach młodzieży” i kierowany do marketów. Ponadto koncentruje się na trudnych do ukorzenienia roślinach, jak pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum), w której przypadku opanował w 50% włoski rynek jej producentów, a z dwu najpopularniejszych gatunków z tego samego rodzaju postawił przede wszystkim na P. x hortorum (syn. P. zonale) — 60% rynku — i w mniejszym stopniu na „łatwiejszą” P. x hederaefolium (syn. P. x peltatum). „Łatwe” gatunki to bowiem domena południowych Włoch, gdzie obecnie — ze względu na sprzyjające warunki klimatyczne — znajduje się centrum włoskiej produkcji tego typu roślin. Andreas Psenner również ma tam — na Sardynii — oddział swojego przedsiębiorstwa, gdzie na powierzchni 15 000 m2 uprawiane są rośliny mateczne (okazy takie rosną też w Izraelu i Egipcie), a z nich zbierane sadzonki, które trafiają do „centrali” w Południowym Tyrolu.


Fot. 1. Andreas Psenner w swojej szklarni z ukorzenianymi sadzonkami pelargonii

Oprócz najstarszej części firmy w Bolzano, w której szklarnie zajmują prawie 18 000 m2, postawiono kilka lat temu — w odległości 30 km od tych obiektów — nowe (dwa razy większe, fot. 2), też przeznaczone do ukorzeniania sadzonek. Andreas Psenner posiada również laboratorium, z którego pochodzi elitarny, rozmnożony metodą kultur tkankowych (fot. 3) materiał na mateczniki, a także w którym przeprowadzane są testy zdrowotności materiału (m.in. ELISA). Jak podaje właściciel, koszt wyprodukowania jednej rośliny matecznej wynosi średnio 300–400 euro.


Fot. 2. Jeden z oddziałów firmy na północy Włoch


Fot. 3. Rośliny na mateczniki otrzymywane są metodą kultur tkankowych,
która pozwala uzyskać wolne od chorób okazy

Najważniejszy dział produkcji

Pelargonie — głównie odmiany niemieckiej firmy Geranien Endisch (bestsellerem w przypadku P. x hortorum jest w firmie Psenner odmiana 'Toro' — fot. 4, w asortymencie P. x hederaefolium — 'Boneta', fot. 5, a w obrębie P. grandiflorum — pochodząca z przedsiębiorstwa pacElsner grupa Aristo, fot. 6) — ukorzeniane są od końca września do wiosny. Najgorętszy okres przypada jednak na styczeń, luty. Sadzonki umieszcza się w 4-centymetrowych doniczkach Elle-pots (fot. 7) i każdą partię zaopatruje w etykietę z wydrukowanym m.in. numerem tygodnia ukorzeniania oraz dostawy. Jako podłoża używa się substratu (głównym składnikiem jest torf wysoki) przygotowanego przez firmę Stender, według własnej receptury A. Psennera.


Fot. 4. Pelargonium x hortorum (syn. P. zonale) 'Toro' —
przebojowa odmiana z oferty A. Psennera


Fot. 5. 'Boneta' — najpopularniejsza odmiana P. x hederaefolium (syn. P. peltatum)
spośród sprzedawanych w tym przedsiębiorstwie


Fot. 6. Odmiana 'Shoko' z cieszącej się dużą popularnością grupy Aristo
P. grandiflorum


Fot. 7. Sadzonki ukorzeniane są w doniczkach Elle-pots, na stołach przesuwnych

Szklarnie wyposażone są w stoły przesuwne, podgrzewane od dołu. Klimat i nawadnianie oraz nawożenie roślin sterowane są komputerowo. Na początkowym etapie ukorzeniania sadzonek zamgławia się je automatycznie, a od 3. jego tygodnia uruchamia się fertygację (pożywka dostarczana na stoły zalewowe, z których podsiąka do doniczek).

A. Psenner produkuje nowoczesnymi metodami, ale podkreśla: Choć obecnie masz do dyspozycji ułatwiające życie technologie, ważne, abyś pozostał ogrodnikiem.

Nie tylko pelargonie, nie tylko samodzielność

Asortyment pozostałych roślin balkonowo-rabatowych oferowanych przez tę firmę obejmuje około 25 rodzajów. Jego jedna piąta pochodzi z Proven Winners, międzynarodowego stowarzyszenia producentów materiałów wyjściowych, do którego A. Psenner należy od 1999 r. Jedną z nowości pochodzących z puli PW jest bananowiec 'Freddi Banani' (czyt. też HO 11/2006), który w Południowym Tyrolu może być uprawiany na zewnątrz (fot. 8). Jak podaje syn Andreasa Psennera Robert, który kilka lat temu włączył się w prowadzenie rodzinnego przedsiębiorstwa, najniższa temperatura, jaką zanotowano ubiegłej zimy w miejscu, gdzie rośnie ten egzotyczny okaz, wynosiła –16°C i nie uszkodziła go.


Fot. 8. Bananowiec 'Freddi Banani' uprawiany na zewnątrz (w gruncie)
na terenie gospodarstwa A. Psennera w Bolzano

Spośród gatunków z uzupełniającego asortymentu szczególną uwagę zwracają lantany. Między innymi dlatego, iż firma A. Psenner zaprezentowała ostatnio własne odmiany gatunku Lantana camara. Otóż grupę 6 kreacji z grupy Suntana (fot. 9) — wczesnej, o zwartym pokroju roślin — po raz pierwszy pokazano podczas ubiegłorocznych wrześniowych targów Flormart/Miflor w Padwie (czyt. HO 12/2006). Przedsiębiorstwo to ma również w swoim dorobku dwie odmiany Pelargonium x hortorum z grupy TOP, m.in. 'Leonardo' (fot. 10), które wyhodowano we współpracy z wyższą szkołą ogrodniczą w Weihenstephan w Niemczech. Trwają prace nad kolejnymi nowymi kreacjami — z gatunków P. grandiflorum, P. x hederaefolium i innych.


Fot. 9. Prezentowane podczas wrześniowych targów Flormart/Miflor wyhodowane
w firmie Psenner nowe odmiany lantany z grupy Suntana


Fot. 10. Własnej hodowli pelargonia rabatowa 'Leonardo'

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarzywa od trzech pokoleń
Następny artykułROLNICTWO EKOLOGICZNE BEZ NADZORU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.