Pelargonie w małych przestrzeniach miejskich

Pelargonie
fot. Pelargonium for Europe
W ostatnich latach borykamy się coraz częściej z falami upałów w miesiącach letnich. Są one dokuczliwe zwłaszcza w miastach, w których budynki oraz asfaltowe ulice szybko się nagrzewają i długo utrzymują wysoką temperaturę. Wyzwaniem dla właścicieli miejskich balkonów i tarasów jest taki dobór roślin, aby nie tylko cieszyły one nasze oczy, ale także dobrze radziły sobie z upałami. W takich warunkach świetnie sprawdzą się pochodzące z Afryki Południowej pelargonie.

Tarasy i balkony pełne pięknych, kwitnących roślin to znakomite miejsca na ucieczkę od zgiełku miasta, poczucie wakacyjnego klimatu i cieszenie się pełnią lata. Na słonecznych lekko ocienionych stanowiskach świetnie sprawdzą się pelargonie. Dzięki szerokiej palecie barw kolorów kwiatów, łatwej pielęgnacji i długiego okresu dekoracyjności – przez prawie pół roku, cieszą się niezwykłą popularnością.

Pelargonie1
fot. Pelargonium for Europe

Pelargonie mogą być uprawiane w różnych pojemnikach – zarówno skrzynkach czy tradycyjnych doniczkach. Warto jednak zaaranżować je w bardziej pomysłowy sposób. Jedną z koncepcji może być wertykalny kwietnik i biurko w jednym – palety dają niemal nieograniczone pole twórczych możliwości. Podczas pracy na miejskim tarasie na dachu, wśród obficie kwitnących, kolorowych pelargonii można poczuć wakacyjny nastrój!

Pelargonie3
fot. Pelargonium for Europe
Pelargonie2
fot. Pelargonium for Europe

Miłośnikom upcyklingu może się spodobać pomysł na wykorzystanie opon jako kwietnika. Można go wykorzystać do posadzenia pelargonii, ale inne rośliny o zwisających pędach także będą się w nim dobrze prezentowały.

Pelargonie4
fot. Pelargonium for Europe

Kwitnąca półka DIY na miejskie balkony pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim gwarantuje dużo miejsca i może być również ścianką działową lub parawanem. Sztuczka: terakotowe doniczki z pelargoniami zostały umieszczone w taki sposób, żeby nie mogły się przewrócić. Do wykonania tej kwiatowej dekoracji potrzebna jest drabina, trzy lub cztery deski o grubości 16 mm, wiertarka akumulatorowa, wyrzynarka, papier ścierny, cyrkiel, ołówek i linijka, kilka terakotowych doniczek i różnokolorowe pelargonie.

Pelargonie5
fot. Pelargonium for Europe

Właściciele małych balkonów mogą wykorzystać pomysł na pionowy kwietnik, który łatwo wykonać we własnym zakresie. Do jego wykonania potrzebne są dwie metalowe, ozdobne doniczki; dwa, płaskie, drewniane kwadraty z dużymi, okrągłymi otworami; farba w spreju; mocny sznurek, igła do szycia, nożyczki i dwie pelargonie w ulubionym kolorze.

Pelargonie6
fot. Pelargonium for Europe

Ci, którzy chcieliby posadzić pelargonie w oryginalnych, własnoręcznie ozdobionych doniczkach, mogą wykorzystać kilka technik. Na przykład, ozdobić je… lakierami do paznokci. Potrzebne będą tylko białe doniczki, lakiery do paznokci w różnych kolorach, drewniane patyczki do mieszania i duża miska lub naczynie z wodą. Do miski z wodą wlewamy kolorowe lakiery do paznokci i mieszamy, aż powstanie ciekawy wzór. W miarę szybko w tej zanurzamy w cieczy doniczkę i okręcamy ją, aby lakiery pokryły całą powierzchnię doniczki. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Pelargonie7
fot. Pelargonium for Europe
Pelargonie8
fot. Pelargonium for Europe

Innym sposobem jest stworzenie nietypowej osłonki z filcowanej wełny i siatki drucianej. Na początku należy przyciąć siatkę do wymaganej szerokości i długości. Następnie, rząd po rzędzie, wystarczy przeciągnąć paski wełny przez otwory. Nieregularne odstępy sprawią, że efekt będzie ciekawszy.

Pelargonie8
fot. Pelargonium for Europe
Pelargonia9
fot. Pelargonium for Europe

Osłonki na pelargonie można też przygotować ze słoików. Wystarczy je pomalować wodoodpornymi farbami, a w ich górnej części przewiązać dekoracyjne wstążki.
Aby włączyć dzieci do zabawy w małych ogrodników można im zaproponować nie tylko posadzenie własnych roślin, ale też stworzenie kolorowych doniczek. Potrzebne będą: pomponowe frędzle, taśma ząbkowana zygzak, wstążki i inne ozdoby. Wystarczy dowolnie przykleić klejem na gorąco ozdoby i wstążki do plastikowych doniczek. Różowe i liliowe pelargonie wyglądają czarująco w doniczkach w kolorze fuksji i turkusu.

Pelargonia10
fot.Pelargonium for Europe

Ciekawą dekorację mogą też stanowić kosze, którego nabiorą charakteru po naklejeniu filcowych liter.

Pelargonie11
fot. Pelargonium for Europe

Więcej informacji, inspiracji i szczegółowe instrukcje można znaleźć na stronie www.pelargoniumforeurope.com oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku (MojaPelargonia) oraz Instagramie (@mygeranium).

Na podstawie informacji Pelargonium for Europe, kampanii unijnej Europe in Bloom

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa założona przez europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One oraz Syngenta Flowers. Powstała w 2016 r. w celu promowania pelargonii i wspierania długofalowej sprzedaży w Europie. Działania Pelargonium for Europe rozpoczęły się w 2017 r. w Niemczech, Austrii, Francji, Niderlandach, Polsce i we Włoszech, są wspierane ze środków Unii Europejskiej jako część kampanii „Europe in Bloom”.

kampania Pelargonium for Europe

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRak bakteryjny drzew owocowych – liczne infekcje w wielu gatunkach
Następny artykułZasiłek opiekuńczy przedłużony do 6 czerwca 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.