Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz co zrobić z roślinami? Jest na to świetny sposób…

Materiał partnera Sklep Dla Ogrodu
terracottem
Hydrożele (inaczej agrożele) są coraz bardziej popularne i ich znaczenie w ogrodnictwie wciąż rośnie. Nic dziwnego, są niezastąpionym magazynem wody w czasach, gdy coraz bardziej doskwierają roślinom jej niedobory. Kurczą się również zapasy wody na planecie a zastosowanie hydrożelu powoduje, że można jej całkiem sporo zaoszczędzić. Mniejsze zużycie wody to niższe koszty produkcji roślin. Zastosowanie hydrożelu pozwala również zaoszczędzić czas, który poświęcamy na podlewanie. Widać więc, że zalet hydrożelu nie sposób przecenić, a to dopiero wstęp. 

Hydrożel to specyficzny żel, który ma zdolność absorbowania wody wraz ze znajdującymi się w niej składnikami odżywczymi i uwalniania jej w sytuacji niedoborów wilgoci. Jest to proces ciągły – wchłania wodę i pęcznieje – oddaje wodę i się kurczy. Substancja żelująca w nim zawarta to, w zależności od przeznaczenia, polimery naturalne, mieszane lub sztuczne. Przykładem hydrożelu jest np. galaretka owocowa. Hydrożele wykorzystuje się właśnie w przemyśle spożywczym, ale również do produkcji leków, kosmetyków, soczewek kontaktowych, implantów chirurgicznych, ale również w leśnictwie i ogrodnictwie.

Zalety hydrożelu

Hydrożel będzie najbardziej wydajny, gdy zastosujemy go w trakcie przesadzania roślin. Należy wymieszać go z tę częścią ziemi, którą później jak najbardziej precyzyjnie należy umieścić wśród korzeni. Im bliżej systemu korzeniowego znajdzie się agrożel, tym efektywniej będzie roślinie służył.

Gdy woda, czy to ta opadowa czy dostarczona w trakcie podlewania zetknie się z hydrożelem, ten wielokrotnie zwiększa swoją objętość, pochłaniając ją. W momencie, gdy ziemia wysycha i brak jest wilgoci, zostaje ona systematycznie przez substancję uwalniana i pobierana przez system korzeniowy. Nawet 90% tej zmagazynowanej wody potrafią rośliny wykorzystać. Przekłada się to bezpośrednio na oszczędności finansowe, woda bowiem nie wsiąka głębiej, gdzie przestaje być dostępna dla korzeni roślin a przez długi czas pozostaje w ich zasięgu bez konieczności podlewania.

Ale hydrożel pochłania nie tylko wodę, ale również wszelkie rozpuszczone w niej substancje pokarmowe. I one również nie przenikają w rejony dla korzeni niedostępne, dzięki czemu takie pierwiastki jak potas, azot, wapń, magnez i wiele innych roślina ma wciąż w swoim zasięgu i na bieżąco z nich korzysta.

Agrożel pochłaniając wodę a następnie ją uwalniając wciąż zwiększa swoją objętość i się kurczy. To sprawia, że spulchnia przy okazji glebę, wpływając na jej napowietrzanie. Poprawia to również strukturę podłoża i zapobiega erozji ziemi.

Czas aktywności hydrożelu jest różny w zależności od producenta. Są takie, które zachowują swoje właściwości przez 3 lata, ale te najwyższej jakości potrafią wspomagać rośliny przez lat 8. Po tym czasie ulegają biodegradacji. Są to substancje nietoksyczne, nie szkodzące ani ludziom, ani środowisku.

Jak stosować hydrożel

Na rynku dostępna jest cała gama różnych hydrożeli. Nie ma jednej recepty jak je stosować, poza tym, że miesza się je z podłożem. Jaką ilość zastosować? O tym należy przeczytać w załączonej do opakowania ulotce, gdyż zależne jest to od właściwości konkretnego produktu. Jeśli użyjemy zbyt mało agrożelu, nie będzie on spełniał swoich funkcji, jeśli zbyt dużo, może się zdarzyć, że po wchłonięciu wody, wręcz zadusi korzenie powiększając swoją objętość. Preparatu nie rozsypuje się na powierzchni ziemi ani nie wsypuje na dno dołka czy doniczki. Koniecznie trzeba go z podłożem wymieszać i umieścić możliwie jak najbliżej korzeni, tylko takie jego użycie zapewni optymalną wydajność.

Hydrożel doskonale sprawdza się w uprawie roślin doniczkowych. Nawet dwutygodniowy urlop nie będzie nas już zmuszał do pozostawienia kluczy sąsiadom. Wystarczy w trakcie przesadzania roślin wymieszać podłoże z hydrożelem a podlewanie roślin stanie się czynnością znacznie rzadziej wykonywaną. Doskonale sprawdza się również stosowany w ogrodzie. Można go wymieszać z podłożem przed założeniem trawnika albo w trakcie sadzenia wszelkich roślin ozdobnych czy sadowniczych.

Terracottem® – więcej niż hydrożel

Producent TerraCottem® poszedł znacznie dalej. Stworzył produkt, który nieprędko zostanie dościgniony. Jest to mianowicie unikatowa kompozycja hydrożelu oraz wielu innych składników dodatkowych, które mają ogromny, pozytywny wpływ na rozwój, kwitnienie i plonowanie roślin.

TerraCottem powinno się stosować w momencie, gdy wysiewa się nasiona, sadzi lub przesadza rośliny. Gleba dzięki temu zwiększy swoją zdolność magazynowania wody, będzie dużo lepiej napowietrzona, polepszy się jej gospodarka substancjami odżywczymi a także poprawi się jej aktywność mikrobiologiczna. Zastosowanie preparatu wiąże się z ogromnymi oszczędnościami w zużyciu wody, dodatkowo zmniejszy częstotliwość podlewania roślin oraz konieczność ich nawożenia. Wspomoże znacząco rozwój systemu korzeniowego a roślinom pozwoli się uodpornić na niedobory wody.

TerraCottem to zestaw polimerów zdolnych do magazynowania nie tylko wody, ale również zawartych w niej składniki pokarmowe. To nie tylko hydrożel, ale również:

  • dawka startowa nawozów mineralnych i organicznych, z łatwością rozpuszczających się w wodzie, które są stopniowo uwalniane i zasilają roślinę przez okres nawet jednego roku,
  • optymalna ilość i zestawienie mikroelementów (B, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn),
  • lawa wulkaniczna, mająca duży wpływ na napowietrzanie podłoża, ale również poprawiająca jego strukturę i będąca nośnikiem wszystkich komponentów TerraCottem w glebie.

Jednorazowe użycie odpowiedniej dawki TerraCottem to nawet 8 lat stałego dostępu roślin do wody i niezbędnych składników pokarmowych, nawet w momentach przedłużających się okresów bezdeszczowych. Daje to gwarancję prawidłowego rozwoju roślin, bujnego ich kwitnienia i obfitych plonów. Zdrowa, silna roślina jest dużo bardziej odporna na ataki szkodników i wszelakich chorób. By wyobrazić sobie jak wielką ma moc i wydajność, wystarczy uświadomić sobie, że 100 g mieszanki zdolne jest pochłonąć taką ilość wody, że waga jej osiągnie 10 kg.

A co się dzieje z TerraCottem po mniej więcej 8 latach? Polimery przestają wówczas działać, co oznacza, że nie absorbują już wody. Następnie ulegają rozkładowi bez wpływu na środowisko.

Materiał partnera Sklep Dla Ogrodu

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzy jest jeszcze możliwy siew marchwi w lipcu na poplon?
Następny artykułZwiązek Sadowników zwraca się do Ministra Rolnictwa – straty po gradobiciach są ogromne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.