Zwycięski projekt Ogrodu Pokazowego targów MIASTO OGRÓD – Zielony design

Zwycięski projekt
Tegoroczny projekt Ogrodu Pokazowego  to miniprzestrzeń publiczna - dostępna dla każdego, przyjazna dla jak największej liczby jej użytkowników. Przyjazna, czyli funkcjonalna oraz estetyczna. Tak o swoim zwycięskim projekcie piszą jego autorzy: Natalia Kaliszak, Lidia Szadkowska i Łukasz Łakomy. To ich ogród zostanie wykonany i udostępniony dla zwiedzających targi MIASTO OGRÓD w dniach 24-26 kwietnia w hali MTS.
Ogród Pokazowy co roku wykonywany jest według zwycięskiego projektu wyłonionego w ramach konkursu dla studentów Katedry Architektury Krajobrazu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Studenci, oprócz stworzenia projektu, angażują się w jego wykonanie. Następnie gotowa przestrzeń otwarta zostaje dla zwiedzających targi.
 
Do konkursu Ogrodu Pokazowego 17. edycji targów zgłoszono 10 prac – projektów. Oceniła je Komisja Konkursowa obradująca w składzie: Marta Kościńska – ZUT, Magdalena Grycko – ogrodnik miejski, Piotr Bednarski – Urząd Miasta w Szczecinie, Magdalena Błaszczyk – MTS. Decyzją Komisji Konkursowej postanowiono przyznać następujące nagrody:
1. Nagroda główna – Natalia Kaliszak, Lidia Szadkowska i Łukasz Łakomy
2. Wyróżnienie – Hanna Brygert
3. Wyróżnienie – Agata Cichoń, Kinga Tokarska
 
Koncepcja zwycięskiego Ogrodu Pokazowego
 
Zaprojektowany ogród pokazowy ma formę mini placu miejskiego. Jego powierzchnia została podzielona na trzy strefy: trawiastą, wyłożoną płytkami chodnikowymi oraz strefę przejściową pomiędzy dwiema pierwszymi. Część z trawą oraz ławkami gabionowymi, z wbudowanymi donicami, ma charakter ogrodowy, przywodzi na myśl zaciszne miejsca, gdzie można odpocząć wśród zieleni. To z myślą o tych, którzy lubią być blisko natury. Natomiast część druga, to odzwierciedlenie nowoczesnej strony miasta, nowatorskich idei oraz materiałów. Na powierzchni wyłożonej płytkami ustawione zostały meble z linii City Alphabet- są ergonomiczne dzięki swoim organicznym „literowym” kształtom, a przy tym wprowadzają do surowej przestrzeni zabawę oraz żartobliwy ton. Jednocześnie zapewniają miejsce do siedzenia, jak i do zaparkowania rowerów, które są coraz popularniejsze w naszym mieście.
Część pomiędzy obiema strefami, to miejsce przenikania się zieleni oraz powierzchni utwardzonych. Tworzą one intuicyjny szlak dla ludzi przechodzących przez plac. Elementem łączącym wszystkie trzy strefy są białe donice w kształcie kubika. W nich posadzono drzewa charakterystyczne dla naszego miasta- magnolie. Mają one przede wszystkim służyć jako element ozdobny- bardzo efektowne kwiaty oraz ciekawy pokrój, ale mogą także lekko zacieniać plac i łagodzić surowość miejskich przestrzeni.
Oświetlenie na mini placu zostało zaprojektowane tak, aby częściowo optycznie wyodrębnić krawędzie placu oraz delikatnie podkreślić jego układ i wzór w centralnym miejscu.
Mini plac ma za zadanie być miejscem wytchnienia dla przechodniów, rowerzystów bądź ludzi pracujących w pobliżu. To teren estetyczny, łączący w sobie różnorodne formy mebli miejskich oraz odmienne materiały. To przestrzeń skłaniająca do nawiązywania międzyludzkich kontaktów oraz rozwijania więzi społecznych.
za: mat. MTS
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZaskakujący efekt rosyjskiego embarga
Następny artykułRenault – lider samochodów modyfikowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.