8. Konferencja Odmianowa

Dwa tygodnie dzielą nas od kolejnej, ósmej już Konferencji Odmianowej,  na którą zapraszają do Nowej Wsi koło Warki organizatorzy – ZZO Warka oraz FruitAkademia.  W sobotę, 5 grudnia,  warto zarezerwować sobie czas na wysłuchanie zaproponowanych przez nich wykładów. Można będzie także – do czego zachęcamy – zgłosić własne spostrzeżenia, uwagi czy zadać pytania podczas przewidzianej w programie debaty.
Wszystkie dostępne dane o naszej produkcji i eksporcie jabłek świadczą, że tąpnięcia, jakiego obawialiśmy się po wprowadzeniu przez Rosję embarga (dla Polski – podwójnego!) nie było. Bolało, bo ceny spadły. Złościło, że sporo dobrego jabłka deserowego szybko sprzedaliśmy na przemysł. Zdumiało, co porobiło się z ‘Idaredem’. Cieszyło, że branża się zmobilizowała. 
 
Po podsumowaniu roku 2014 i początku sezonu 2015/16 wiemy już, że nasz eksport jabłek trafia do 80 krajów, podczas gdy rok wcześniej na liście było ich 59. Fakt, na te nowe rynki trafiło tylko nieco ponad 3 tysiące ton. Tu pojawiają się pierwsze pytania, na które być może odpowiedzą prelegenci na zbliżającej się 8. Konferencji Odmianowej: to sukces, czy mizeria? Za tymi pierwszymi jaskółkami jesteśmy w stanie posłać więcej? Czy w ogóle możemy przygotować liczące się na tych rynkach partie owoców oczekiwanych tam odmian – ile takich jabłoni rośnie w naszych sadach? Czy potrafimy skutecznie zachęcić potencjalnych konsumentów i kupców do kupowania akurat takich owoców, jakich mamy pod dostatkiem – jak rozwija się akcja promocyjna odmian dwukolorowych? 
 
Takich pytań jest więcej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z sąsiedzkich pogwarek czy kuluarowych rozmów wyciągnąć je na szersze forum. W programie 8. Konferencji Odmianowej jest miejsce na debatę o wymaganiach rynków dotyczących jakości i odmian. Proponujemy sadownikom wybierającym się do Warki 5 grudnia sformułowanie i przesłanie nam – na forum ogrodinfo.pl czy mailem (kontakt@ogrodinfo.pl) pytań, na które chcieliby uzyskać odpowiedzi czy kwestii wartych szczegółowego przedyskutowania. Wasze sugestie, pytania i propozycje będziemy zbierać przez całe dwa tygodnie, jakie dzielą nas od Konferencji. Zapraszamy!

Related Posts

None found

Poprzedni artykułO ubezpieczeniach na Narodowym
Następny artykułWaldemar Humięcki p.o. prezesa ANR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.