Biblioteka zacznie działać od września. Zgromadzonych w niej będzie ok. 360 tys. książek i publikacji w wersji papierowej, około tysiąca w wersji elektronicznej (e-booki), a także kilkanaście tysięcy czasopism polskich i zagranicznych. Około 50 tys. najbardziej popularnych książek i czasopism zgromadzone będzie na regałach w specjalnej czytelni, w której czytelnicy będą mogli samodzielnie przeglądać zbiory i swobodnie wybierać interesujące ich publikacje. W bibliotece urządzonych zostanie 80 stanowisk komputerowych dla czytelników.
Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego ma pełnić również funkcję Regionalnego Ośrodka Rolniczej Informacji Naukowej. – Chcemy, żeby nauka miała przełożenie w praktyce. Na Lubelszczyźnie, na całej ścianie wschodniej w rolnictwie jest duży potencjał. Dzisiejszy rolnik jest wykształcony, prowadzenie gospodarstwa wymaga nieraz wiedzy z różnych dziedzin, a my tutaj dysponujemy wszelką informacją – powiedział dyrektor Biblioteki Marian Butkiewicz.
Zbiory biblioteczne będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych – rolników, producentów, przetwórców. Ośrodek ma być też miejscem integracji tych środowisk, wymiany myśli i doświadczeń naukowców oraz osób zajmujących się produkcją rolniczą i pokrewnymi rolnictwu dziedzinami gospodarki. Butkiewicz powiedział, że na wrzesień zaplanowano pierwsze spotkanie dla grup producentów zbóż i przedstawicieli przetwórstwa zbożowego.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Biblioteka uniwersytecka w Lublinie ośrodkiem informacji rolniczej
Nowy gmach Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, która ma być również Regionalnym Ośrodkiem Rolniczej Informacji Naukowej, oddano w piątek do użytku. Budowa biblioteki kosztowała 19,7 mln zł, a 75 proc. tej kwoty pokryła dotacja z funduszy unijnych.