Ceny owoców i warzyw w Polsce we wrześniu

We wrześniu dzięki trwającym zbiorom i wystarczającej podaży pokrywającej popyt, ceny większości warzyw na rynkach były stabilne.

Na niezmienionym poziomie utrzymywały się ceny znacznej części warzyw korzeniowych, nieznacznie spadły ceny kapusty, ziemniaków i cebuli, a w większym stopniu szpinaku. Wśród kapust najbardziej potaniała kapusta brukselska, ponadto trend spadkowy wykazały ceny kapusty czerwonej na rynkach w Łodzi i w Warszawie. Ziemniaki najbardziej potaniały na rynku w Warszawie. Ograniczenie podaży warzyw ciepłolubnych (ogórków, pomidorów, fasoli szparagowej, bobu, cukinii i papryki) spowodowało jesienny wzrost ich cen. Na rynku w Poznaniu rozpoczęły się uzupełniające kończącą się krajową podaż, dostawy cukinii z importu. Cena bobu najsilniej wzrosła na rynkach w Łodzi i w Warszawie, fasoli szparagowej na rynkach w Poznaniu i we Wrocławiu, a cukinii krajowej – w Warszawie i we Wrocławiu.

Największy wzrost cen pomidorów odnotowano na rynkach w Łodzi i w Warszawie. Natomiast na rynku w Poznaniu nastąpił spadek ceny pomidorów z 2,00–3,00 zł/kg do 1,67–2,50 zł/kg, co spowodowane było dużą ich podażą.
Ogórki spod osłon najbardziej podrożały na rynkach we Wrocławiu i w Poznaniu).

Zakończyły się dostawy krajowych brzoskwiń i jeżyn oraz moreli z importu. Znacznie ograniczona została podaż borówki wysokiej, której dostawy utrzymują się jeszcze na rynkach w Warszawie i we Wrocławiu. Rozpoczęły się dostawy kolejnych jesiennych odmian jabłek, których ceny nie podlegały większym wahaniom. Spadły ceny krajowych gruszek, najsilniej w Poznaniu do 2,50–4,00 zł/kg i we Wrocławiu do 1,50–3,00 zł/kg. Na wszystkich rynkach wzrosły ceny malin, znacząco podrożały także krajowe truskawki oraz importowane nektaryny. Odnotowano wzrost cen krajowych śliwek, na skutek ograniczenia podaży, która w coraz większym stopniu uzupełniana jest dostawami z importu.

Dr inż. Wiesław Siutaj
Specjalista ds. systemów jakości
WGRO SA w Poznaniu

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe prawo UE o znakowaniu żywości
Następny artykułSuszone owoce wiśni i czarnych porzeczek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.