COPA-COGECA przeciw zmianom w sektorze winiarskim

Copa-Cogeca przyjęła z zadowoleniem odbytą w Parlamencie Europejskim 20 marca debatę na temat przeglądu regulacji prawnych w europejskim sektorze wina. Wspierana przez eurodeputowanych oraz piętnaście państw członkowskich nalega na utrzymanie europejskiego systemu zarządzania potencjałem produkcyjnym dla 
wszystkich rodzajów wina, w celu utrzymania dynamiki sektora oraz zatrudnienia na obszarach wiejskich UE. 
Parlament Europejski zamówił badanie pod tytułem „Liberalizacja praw sadzenia w europejskim sektorze wina” w Istituto Nazionale di Economia Agraria (INEA). 
 
Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny COPA-COGECA podkreślił : „W sektorze wina kwitnie wymiana handlowa pomiędzy UE a państwami trzecimi. W roku 2010 eksport osiągnął wartość 6,7 miliarda €, co stanowiło prawie 1/4 wartości eksportu europejskich produktów  rolnych. W związku z tym, europejska produkcja ma znaczenie strategiczne i tworzy wiele miejsc pracy na obszarach wiejskich UE”. 
 
Thierry Coste, Przewodniczący grupy roboczej „Wino” COPA-COGECA, powiedział: „Komitety COPA-COGECA wyrażają zaniepokojenie w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazłby się europejski sektor wina, jeśli prawa sadzenia zostałyby zniesione. Liberalizacja praw sadzenia spowodowałaby daleko idące zmiany na obszarach uprawy winorośli w Europie oraz jeszcze bardziej ograniczyłaby równowagę w łańcuchu żywnościowym, co byłoby niekorzystne dla sektora produkcji. System prawa sadzenia przyczynia się do stabilizacji rynku i produkcji wina wraz ze stałym przyrostem powierzchni upraw w Europie oraz do zapewnienia jakości wina produkowanego w UE”. 
 
Dlatego też Copa-Cogeca nieustannie nalega, aby Komisja Europejska bez zbędnej zwłoki przedstawiła propozycję utrzymującą prawa sadzenia w sektorze wina, a nie proponowała ich wycofanie, co już wywołało niepokój w unijnym sektorze produkcji wina. Szybka decyzja wsprawie utrzymania praw sadzenia jest konieczna, aby producenci mogli przeprowadzić konieczne inwestycje. Eurodeputowani już apelowali o utrzymanie praw sadzenia po roku 2015, a nie wycofywanie ich, podczas głosowania nad przyszłością WPR, które miało miejsce w maju. Piętnaście państw członkowskich – Francja, Niemcy, Włochy, Cypr, Luksemburg, Austria, Węgry, Portugalia, Rumunia, Czechy, Grecja, Hiszpania, Słowacja, Słowenia i Bułgaria również sprzeciwia sie obecnie planom wycofania ich w roku 2015. 
 
Za:cogeca.eu 
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwsza Winnica Karkonoska
Następny artykułOwoce podrożały

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.