COPA-COGECA za glifosatem

Do Komisji Europejskiej oraz europarlamentarzystów trafił list wysłany przez COPA-COGECA zawierający oczekiwania tych organizacji rolniczych utrzymania glifosatu – substancji czynnej wielu powszechnie używanych herbicydów – w spisie dopuszczonych do użytku w Unii.
Sekretarz generalny COPA-COGECA Pekka Pesonen stwierdził, że po tym, jak EFSA potwierdziła bezpieczeństwo tej substancji, w czerwcu oczekuje się na rozszerzenie zezwolenia na użycie glifosatu. Bez tej substancji czynnej wiele europejskich upraw zbożowych i sadowniczych byłoby zagrożonych. To nie do przyjęcia w obecnej kryzysowej sytuacji w rolnictwie i przy perspektywie konieczności wyżywienia rosnącej liczby ludzi na Ziemi.  Chemiczne zwalczanie chwastów glifosatem pozwala na uproszczenie uprawek przedsiewnych, dzięki czemu ogranicza się wytwarzanie gazów cieplarnianych. Skreślenie tej substancji aktywnej z listy dopuszczonych do stosowania w UE da przewagę rolnikom z innych kontynentów nad europejskimi. Stąd apel COPA-COGECA o pozostawienie glifosatu na rynku.
 
za:  copa-cogeca.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.