Fascynujący Świat Roślin 2017

Zainteresowaniem cieszył się m.in. kiermasz roślin
W czwartek 18 maja pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization) odbyła się czwarta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin” 2017. Jej celem jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa.

Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie również w produkcji innych surowców pochodzenia roślinnego, jak: papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki.

W akcję włączyło się wiele polskich jednostek naukowych m.in. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, w którym na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu zorganizowano wykłady dotyczące hortiterapii oraz sztuki ozdabiania przestrzeni wyobraźnią. Ponadto odbyły się ciekawe porady z zakresu ochrony roślin, samodzielnego rozmnażania ozdobnych roślin ogrodowych i domowych oraz przedłużania trwałości kwiatów ciętych. W katedrze Warzywnictwa można było zobaczyć różne części jadalne warzyw i poznać ich walory odżywcze. Można się także było dowiedzieć, skąd biorą się grzyby na naszych stołach. Zainteresowani sadownictwem mieli okazję zobaczyć pokaz okulizacji i różnych metod szczepienia.

W związku z tą akcją na terenie uczelni zorganizowano również kiermasz ogrodniczy, na którym można było nabyć rośliny balkonowe, drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, a także cebule kwiatowe, owoce i soki czy herbaty owocowe. Odbyły się także spacery przyrodnicze, których uczestnicy mieli okazję poznania roślinności doliny rzeki Bogdanka i jeziora Rusałka.

Tekst i fot. Aleksandra Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProgram Ochrony Warzyw 2017 – uzupełnienie, cz. II
Następny artykułW czerwcu kolejna edycja Konkursu Win Galicja Vitis

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.