Komisja sejmowa o rekompensatach za szkody wyrządzane m.in. przez bobry

Oprócz rolników także m.in. właściciele działek czy ośrodków wypoczynkowych dostaną odszkodowania za szkody wyrządzane przez bobry - proponuje projekt noweli przygotowanej przez Senat. Wg MŚ propozycja ta spowoduje lawinowy wzrost zgłaszanych szkód i wypłat.
W czwartek, 5 czerwca sejmowa komisja środowiska zdecydowała, że projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt zajmie się podkomisja.
 
Senator Stanisław Gorczyca (PO) wyjaśnił, że proponowana nowela ma dostosować obecne przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2013 roku. Trybunał orzekł wówczas, że ograniczenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez bobry wyłącznie do szkód powstałych w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
 
Ustawa o ochronie zwierząt obejmuje pewne gatunki zwierząt ochroną (m.in. bobry). Polega ona m.in. na zakazie zabijania tych zwierząt, mimo iż niekiedy wyrządzają one szkody w majątku. Skutkiem takich przepisów Skarb Państwa bierze odpowiedzialność i ma wypłacać rekompensaty za powstałe szkody.
 
Projekt nowelizacji przewiduje odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry, niezależnie od rodzaju majątku, w którym takie szkody powstały.
 
Projektowane przepisy będą dotyczyć wszystkich terenów, również np. rekreacyjnych. Obecne przepisy mówią, że Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez: żubry – w uprawach, płodach rolnych lub w gospodarstwie leśnym; wilki – w pogłowiu zwierząt gospodarskich; rysie – w pogłowiu zwierząt gospodarskich; niedźwiedzie – w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych; bobry – w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim.
 
Odszkodowania z tytułu strat obecnie w praktyce otrzymują wyłącznie rolnicy. Projektowana nowela powiększa to grono m.in. o właścicieli działek, ośrodków wypoczynkowych czy samorządy.
 
Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk poinformował, że na razie rząd nie wypracował jednolitego stanowiska wobec propozycji senatorów. Dodał, że resort środowiska jak i ministerstwo finansów negatywnie odnosi się do tego projektu. Za proponowanymi przez senatorów zmianami jest za to ministerstwo rolnictwa.
 
Ostapiuk wyjaśnił, że proponowane przepisy spowodują „lawinowy wzrost” zgłaszanych szkód i wniosków o odszkodowania. Ocenił, że mogłyby być także wznowione wcześniejsze postępowania sadowe. „Uważamy, że tak szerokie zastosowanie zasady odszkodowania za ten gatunek (bobra – PAP) może przynieść bardzo duże skutki dla budżetu państwa” – podkreślił. Wiceminister dodał, że w niektórych przypadkach odszkodowania mogłyby wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi w uzasadnieniu projektu w 2012 roku za szkody spowodowane przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry wypłacono ponad 13 mln zł. Resort środowiska szacuje, że w 2013 roku rekompensaty wyniosą ok. 16 mln zł.
Za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIBA: To już trzeci dzień obrad (II)
Następny artykułPo konferencji IBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.