Koniec roku w Boguchwale

18 grudnia Podkarpacki ODR w Boguchwale zaprosił ogrodników na ostatnie w tym roku spotkanie informacyjne z przedstawicielami firm pracujących w otoczeniu ogrodnictwa. Jak co roku dyrekcja Ośrodka zaprosiła na to spotkanie producentów owoców, kwiatów i warzyw, z którymi współpraca w mijającym roku była szczególnie aktywna.
Dorota Sitek-Cach (Bayer CropScience) zapowiedziała kilka zmian w rejestracjach firmowych preparatów. Rozszerzenie rejestracji będzie dotyczyło także preparatu Movento 100 SC. Pomimo wysokiej ceny został on dobrze przyjęty przez sadowników. Od przyszłego roku będzie można go używać także przeciwko wielkopąkowcowi porzeczkowemu.  Komentując zadowolenie sadowników z działania tego preparatu D. Sitek-Cach przestrzegała przed szafowaniem nim; „nie traktujcie Movento jak straży pożarnej, to nie jest środek do używania zawsze i wszędzie w każdych warunkach. Wykorzystywany zgodnie z etykietą (np. młodsze stadia rozwojowe, 1-2 razy w sezonie), będzie dłużej przydatny w ochronie upraw” 
Dr Elżbieta Żygała (Arboretum Bolestraszyce) przedstawiła nowości, jakie zwiedzającym może zaoferować ta placówka. Zbiór tamtejszych roślin związanych ze środowiskiem wodnym uzyskał rangę kolekcji narodowej roślin wodnych. W stale rozwijanych kolekcjach roślin sadowniczych w Bolestraszycach najistotniejsze są kwatery sadu jabłoniowego, gruszowego oraz derenia jadalnego. W sadzie jabłoniowym zgromadzono, między innymi, kolekcje starych odmian lokalnych z terenu Galicji Wschodniej. W gruszowym – odmiany z Podkarpacia (oraz z Czech). Dla fanów derenia dr. E. Żygała miała dobra wiadomość – będzie kolejny II Podkarpacki Festiwal Derenia Jadalnego. Została wybrana data 15 września 2013 roku.
Paweł Fuglewicz (Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych) zachęcał zebranych do zwrócenia uwagi na ofertę jednej z trzech tylko firm oferujących na naszym rynku ubezpieczenia upraw rolniczych od klęsk żywiołowych. Poza tym poinformował o możliwościach zawierania przez rolników kompleksowych ubezpieczeń obowiązkowych (od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia gospodarstwa, OC budynków w gospodarstwie) oraz dobrowolnych w TUW. Spółdzielcza forma tej (w całości polskiej) firmy pozwala na oferowanie znacząco niższych cen niż w firmach komercyjnych.
Gospodarze Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podczas ostatniego w roku kalendarzowym spotkania z producentami starają się – jak co roku – podziękować wszystkim współpracującym z Ośrodkiem ogrodnikom oraz własnym instruktorom, którzy na co dzień te kontakty podtrzymują. Uczestnicy spotkania otrzymali z rąk dyrektora PODR Tadeusza Płoszaja pamiątkowe dyplomy i wieńce adwentowe (wykonane przez pracownice działu ogrodniczego Annę Cieszyńską i Annę Rydzik, które również całe spotkanie przygotowały).
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKrystyna Gurbiel nowym wiceministrem rolnictwa
Następny artykułW winnicy UJ zebrano winogrona na wino lodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.