Maroko dominuje na rosyjskim rynku

Jak wynika z najnowszych danych, Maroko to obecnie państwo, które najbardziej skorzystało na wprowadzeniu przez stronę rosyjską zakazu wwozu żywności, w tym owoców i warzyw z Turcji. Do czasu wprowadzenia embargo przez Rosję to właśnie Turcja zaliczała się do czołówki eksporterów produktów ogrodnictwa na rynek rosyjski. 
 
Od kilku miesięcy jej miejsce zajmuje już Maroko. W styczniu i lutym bieżącego roku to marokańskie pomarańcze i pomidory były hitem w dostawach do Rosji – łączna wartość zaimportowanych w tych dwóch miesiącach produktów to ponad 51 mln USD. Ponadto Maroko stało się liderem w dostawach soków owocowych.

W sumie od początku roku dostawy owoców cytrusowych z Maroko stanowiły ponad 55% łącznego importu przez Rosjan, a warzyw – około 30%, z największym udziałem importowanych marokańskich pomidorów (z wynikiem 25,7%). 

Jak szacują marokańscy eksporterzy jeśli sytuacja handlowa z Rosja nie ulegnie zmianie do roku 2018, możliwe bedzie  potrojenie dostaw owoców i warzyw na rynek rosyjski. 
Źródło: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrognoza zbiorów marchwi we Francji
Następny artykułWiceminister zdrowia z wizytą u sandomierskich winiarzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.