Międzynarodowe Targi Zielony Tydzień 2015

W dniach 16-25 stycznia br. w Berlinie odbywają się 80. Międzynarodowe Targi Zielony Tydzień, jedne z największych w świecie konsumenckich targów przemysłu spożywczego, rolnictwa i ogrodnictwa.
 
Targi odwiedziła oficjalna delegacja MRiRW, która przebywała w Berlinie w dniach 15-17 stycznia br., pod przewodnictwem radcy generalnego Zofii Krzyżanowskiej. W trakcie pobytu w Berlinie odbyły się spotkania z polskimi wystawcami, przedstawicielami władz polskich regionów obecnych na targach a także szereg spotkań bilateralnych: z ministrem rolnictwa Macedonii Michaiłem Cvietkovem, wiceministrem rolnictwa Japonii Hisao Harihara, sekretarzem stanu Ministra Rolnictwa Szwecji Elisabeth Backteman oraz ministrem rolnictwa Ukrainy Ołeksijem Pawłenko.
 
17 stycznia br. na stoisku łotewskim (kraj parnerski obecnej edycji Targów) w odbyło się uroczyste przekazanie Polsce Chleba Pokoju w ramach projektu o tej samej nazwie, zainicjowanego w roku 2013 przez Republikę Federalną Niemiec, do którego przyłączyły się państwa dawnego bloku wschodniego. Chleb Pokoju został wypieczony w ramach kulminacyjnego wydarzenia projektu w dniach 30 września – 1 października 2014 r. w Berlinie, upamiętniającego 25-lecie upadku Muru Berlińskiego. 
W tym samym dniu Z. Krzyżanowska wzięła również udział w 7. Berlińskim Szczycie Ministrów Rolnictwa, który odbył się od hasłem „Rosnący popyt na żywność, energię i surowce: możliwości dla rolnictwa, wyzwania dla bezpieczeństwa żywnościowego?”.
 
W tegorocznej edycji targów „Zielony Tydzień” oprócz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wzięły również instytucje i regiony z Polski, wśród których znalazły się województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, śląskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowało własne stoisko informacyjno-promocyjne, na którym udzielane były informacje dotyczące rolnictwa i gospodarki żywnościowej w Polsce oraz programów żywności wysokiej jakości. Motywem przewodnim wystąpienia było hasło “Polska schmeckt!”, czyli “Polska smakuje!”, a odwiedzający stoisko ministerstwa mieli okazję spróbować polskich produktów spożywczych, jak również zapoznać się z broszurami dotyczącymi polskiej żywości i rolnictwa. Na stoisku obecni byli przedstawiciele firm, których produkty zostały wyróżnione znakiem Poznaj Dobrą Żywność oraz producenci żywności tradycyjnej, ekologicznej i regionalnej. Na stoisku resortu w dniach 16-19 stycznia 2015 r. odbyły się również pokazy kulinarne i degustacje polskich produktów spożywczych i potraw z tych produktów.
 
17 stycznia br. w ramach projektu ,,Bałtyki Szlak Kulinarny’’ na stoisku Łotwy odbyła się degustacja polskiego chleba, wieprzowiny i piwa. Polskie produkty prezentowane były obok produktów pozostałych państw bałtyckich biorących udział w projekcie.
 
za: minrol.gov.pl
pg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię