Najszybciej uporali się z problemem głodu

FAO poleciła brazylijską politykę inwestowania w najuboższych, poszerzającą rynek wewnętrzny i zwiększającą konsumpcję, jako "wzorowy model walki z głodem" - oświadczył przedstawiciel ONZ-owskiej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa, Alan Bojanić.

– Liczby pokazują, że w Brazylii nie występują już problemy endemiczne lub strukturalne związane z głodem – powiedział Bojanić, który przemawiał w stolicy Brazylii Sao Paulo na „Forum – wyzwania roku 2050”, na którym analizowano „światową mapę głodu”.

– Żaden kraj świata nie uporał się tak szybko z problemem głodu, jak Brazylia – ocenił przedstawiciel FAO, analizując politykę społeczną i gospodarczą Brazylii realizowaną w ciągu ostatnich dziesięciu lat, za rządów Partii Pracujących.

Jako najistotniejsze elementy tej polityki wskazał m.in. wprowadzenie minimalnej płacy i bezpłatnego dożywiania w szkołach. – Zasadnicze znaczenie dla zlikwidowania głodu wśród Brazylijczyków miały programy żywienia w szkołach, gdzie 43 miliony dzieci otrzymują bezpłatnie codzienne wyżywienie – podkreślił Bojanić. Określił brazylijski model walki z głodem i skrajnym ubóstwem, z którego w ciągu dekady wyprowadzono 36 milionów Brazylijczyków, jako „połączenie inwestycji w produkcję i zawodową aktywizację ludności z polityką ochrony socjalnej”.

Przedstawiciel FAO wskazał na ogromne znaczenie „tej części brazylijskiej recepty, jaką jest stworzenie rynkowego zapotrzebowania na produkty rodzinnych gospodarstw rolnych”, w których rozwijaniu dopomogły fundusze uzyskiwane od banków publicznych i prywatnych.

W Brazylii już tylko 3,4 miliona ludzi cierpi wskutek niedożywienia. Stanowi to mniej niż 5 proc ludności kraju.

Forum w Sao Paulo było poświęcone problemom walki z głodem na świecie w perspektywie przewidzianego na rok 2050 wzrostu ludności naszej planety do 12 miliardów ludzi.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułApelują o wykorzystanie jabłek w akcjach promocyjnych
Następny artykuł17 mln euro na produkcję energii z odnawialnych źródeł energii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.