Zawiadomienia sektorowe związane z Brexitem

Wycofanie się Zjednoczonego Królestwa z dorobku prawnego UE, rynku wewnętrznego oraz unii celnej po zakończeniu okresu przejściowego (to jest wraz z końcem 2020 roku) nieuchronnie spowoduje powstanie barier, jakie dziś nie istnieją, dla handlu i wymiany międzynarodowej.

Mając na uwadze daleko idące konsekwencje wynikające z powyższej sytuacji zarówno dla administracji publicznej, firm jak i osób prywatnych Komisja Europejska analizuje i w razie potrzeby aktualizuje ponad 100 sektorowych zawiadomień o gotowości, które opublikowała w trakcie negocjacji z Wielką Brytanią. Na stronie internetowej Komisji Europejskiej dostępne są zawiadomienia w języku polskim.

Wśród zawiadomień znalazły się między innymi dokumenty dotyczące:
• prawa żywnościowego (opisujące takie obszary jak znakowanie, zanieczyszczenia żywności, składanie wniosków o autoryzację, przepisy dotyczące produkcji żywności, higiena żywności, materiały i wyroby do kontaktu z żywnością, import, żywność napromieniona)
• naturalnych wód mineralnych
• oznakowania ekologicznego UE
• oznaczeń geograficznych
• handlu elektronicznego
• produktów ekologicznych
• zakazu i ograniczeń dotyczących przywozu/wywozu, w tym pozwolenia na przywóz/wywóz
• organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Na stronie internetowej Komisji Europejskiej dostępne jest również – na razie w języku angielskim – najnowsze zawiadomienie dotyczące podróżowania po Zjednoczonym Królestwie po zakończeniu okresu przejściowego.

Powyższe zawiadomienia są na bieżąco uzupełniane i zmieniane przez Komisję Europejską, dlatego ich aktualność warto sprawdzać bezpośrednio na stronie internetowej.

źródło: IJHARS

Related Posts

None found

Poprzedni artykułStacja pogodowa METOS i pułapki feromonowe w produkcji warzyw
Następny artykułWokół negocjacji dotyczących WPR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.