Po zawale – stały, powolny wzrost cen jabłek dla przetwórstwa

Po mocnej obniżce cen jabłek przemysłowych, jaka zaskoczyła sadowników we wtorek 29 sierpnia już po kilku dniach ceny skupu zaczęły wzrastać i tendencja ta utrzymuje się, ale nie osiągnęły one jeszcze sierpniowego poziomu 80-90 groszy/kilogram. Dostawy surowca na punkty skupu są niewielkie, również słabo idzie handel pomiędzy sadownikami usiłującymi dokupić jabłka, których w tym roku brakuje w ich gospodarstwach i grupami producenckimi szukającymi towaru dla pokrycia zawartych kontraktów.
We wszystkich regionach produkcji sadowniczej obserwuje się stopniowy wzrost cen jabłek przemysłowych. Na Mazowszu przekroczył on 75 gr/kg, lokalnie nawet 80 gr/kg, na Sandomierszczyźnie 77-78 gr/kg, a nawet 80 gr/kg, na Lubelszczyźnie – 72-75 gr/kg. Dostawy są niewielkie – odczuwa się efekt wiosennych mrozów, późniejszych deszczy i gradów (zawiązanie owoców  w wielu sadach sięgało zaledwie 2%). Przeszkadza również deszczowa pogoda w ostatnich dniach.
 
W sadach kończy się zbiór ‘Pirosa’, zaczyna się ‘Gali Must’. Późniejsze jej sporty jeszcze rosną – sadownicy są świadomi, że ostatnie dwa tygodnie wzrostu to znaczące przyrosty masy i średnicy jabłek. Poprawia się również ich rumieniec. 
 
inf. własne

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRozpoczęły się targi Asia Fruit Logistica
Następny artykułPrzybywa łowców burz, prognozują trafniej niż IMGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.