Pracowity jak trzmiel – Dni Owada w Krakowie

Fot. J.Klepacz-Baniak
Pod hasłem „Pracowity jak trzmiel” już po raz dwunasty w dniach 25-27 maja na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odbędą się Ogólnopolskie Dni Owada.

Towarzyszyć im będzie I Krakowska Wystawa Zwierząt Amatorskich, a ponadto, jak co roku, wystawy żywych owadów i pajęczaków krajowych i egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Prezentowane będą rośliny i zwierzęta owadożerne, owady preparowane, exlibrisy oraz fotografie o tematyce entomologicznej.
 
Ważną częścią tej edukacyjnej imprezy są wykłądy, które będą się odbywać w piątek, w godzinach 10.00-13.00 w Klubie Studenckim „Arka”. Entomolodzy z Wydziału Ogrodniczego UR opowiedzą o trzmielach ziemnych i trzmielach w szklarni oraz dzikich pszczołach. Zdradzą, jak pszczoły robią miód. Będzie można też wysłuchać wykładu „Mrówki żniwiarki – fakty i tajemnice”.
 
Jak informuje rzeczniczka prasowa UR Izabella Majewska, impreza co roku gromadzi tłumy zwiedzających. Dla najmłodszych organizowane są warsztaty, podczas których można uczestniczyć np. w zabawach w glinie. Dodatkową atrakcją są wróżby „owadziej wróżki”, „owadzie” tatuaże, zawody w owadziej lekkoatletyce czy pokazy owadziego origami.
 
Przez cały czas trwania imprezy odbywają się kiermasze – owadów krajowych i egzotycznych, produktów pszczelich, akcesoriów entomologicznych, literatury o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz przyrodniczej. W piątek i sobotę hitem będzie prezentacja owadziej kuchni „Hakuna matata” połączona z degustacją.
 
W tym roku po raz pierwszy Dniom Owada towarzyszyć będzie I Krakowska Wystawa Zwierząt Amatorskich. Na sobotę (w godzinach od 12.00 do 14.00) zaplanowano wybory najmilszej świnki morskiej. Również w sobotę o godz. 10.00 w Klubie Akademickim „ARKA” odbędzie się III Międzypokoleniowe spotkanie Dziadków i Wnucząt pt. „Wszystkie owady są piękne”.
 
Imprezy będą trwały od godziny 10.00 do 17.00 przy Al. 29 Listopada 46 oraz 54. Wstęp wolny.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWażne dla ubezpieczonych w KRUS
Następny artykuł260 lat piorunochronu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.