Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce

 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt „Programu rozwoju głównych rynków rolnych w Polsce”. Dokument ten ma przedstawiać uczestnikom rynku informacje z jakich instrumentów można korzystać w celu stabilizacji rynków i zwiększania opłacalności produkcji. Dziewięć rynków rolnych, na których koncentruje się program to rynki: zbóż, rzepaku, wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka i przetworów mlecznych, cukru, owoców i warzyw oraz tytoniu. 
Przygotowany dokument składa się z trzech rozdziałów: 
•Analiza rynków rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji oraz struktury gospodarstw i sektora przetwórstwa na tle głównych producentów w UE, 
•Formy wsparcia rynków rolnych przewidziane w przepisach unii europejskiej oraz krajowych, 
•Cele i wyzwania rozwoju oraz działania służące rozwojowi rynków rolnych 
W rozdziale I projektu programu zawarto analizę poszczególnych sektorów, w tym dane na temat ich struktury, poziomu produkcji, handlu zagranicznego, umieszczono w nim także analizę SWOT każdego z dziewięciu sektorów. 
W rozdziale II omówiono najważniejsze dostępne instrumenty unijnego i krajowego wsparcia rynków rolnych w ramach wspólnej organizacji rynków produktów rolnych, płatności bezpośrednich, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz elementy pomocy krajowej. 
W rozdziale III wskazano cele i wyzwania w poszczególnych sektorach oraz propozycje działań, które należy podjąć, aby zrealizować wyznaczone cele. Część dotycząca działań została podzielona na działania ogólne, których realizacja będzie miała wpływ na wszystkie sektory rolne, a także działania specyficzne dla wybranych rynków rolnych. 
W przypadku rynku owoców i warzyw po przeprowadzonej analizie SWOT przedstawiającej słabe i mocne strony sektora oraz jego szanse i zagrożenia opublikowano cele i główne wyzwania dla tego rynku w najbliższej przyszłości, w tym między innymi: 
1) Wzmocnienie współpracy pomiędzy producentami owoców i warzyw 
a) upowszechnianie tworzenia organizacji producentów owoców i warzyw, 
b) zwiększanie potencjału istniejących organizacji producentów owoców i warzyw oraz upowszechnianie tworzenia zrzeszeń organizacji producentów. 
2) Upowszechnienie obrotu dokonywanego na podstawie umów dostaw 
a) wprowadzenie obowiązku zawierania umów na dostawy, 
b) uruchomienie platformy żywnościowej (platformy sprzedażowej OTC). 
3) „Skrócenie” łańcucha marketingowego (eliminacja ogniw pośredniczących w handlu owocami i warzywami, sprzedaż przez rolników) 
a) upowszechnienie tworzenia organizacji producentów owoców i warzyw, 
b) upowszechnienie sprzedaży żywności przez rolników (tzw. rolniczy handel detaliczny). 
4) Ograniczanie kosztów produkcji owoców i warzyw 
a) upowszechnienie tworzenia organizacji producentów owoców i warzyw oraz zrzeszeń organizacji producentów, 
b) upowszechnienie realizacji przez producentów owoców i warzyw działania PROW 2014-2020 pn. Restrukturyzacja małych gospodarstw. 
5) Stymulacja popytu wewnętrznego oraz zewnętrznego 
6) Właściwe wdrażanie instrumentów wsparcia rynku (działania: wdrażanie programów operacyjnych, instrumenty zarządzania kryzysowego) 
a) upowszechnienie wdrażania programów operacyjnych przez organizacje producentów owoców i warzyw, 
b) upowszechnienie korzystania przez organizacje producentów z przysługującej wyłącznie im możliwości działań mających na celu ograniczenie podaży owoców i warzyw w sytuacjach kryzysowych 

za: FAMMU/FAPA 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPoznaj jakość Bejo…
Następny artykułApel grójeckich samorządowców do przetwórców owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.