Rosja znacznie zwiększyła import kazachskich owoców i warzyw

Jak informuje FCS Russia, począwszy od dnia wprowadzenia przez stronę rosyjską embarga na unijne produkty import pomidorów z Kazachstanu na rosyjski rynek wzrósł 19-krotnie.

W sumie w okresie pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku Rosjanie zaimportowali 1,65 tys. ton kazachskich pomidorów, a od początku wprowadzenia embarga 3,31 tys. ton. Dla porównania w pierwszych ośmiu miesiącach 2013 roku import ten nie istniał wcale, a w analogicznym okresie roku 2014 wyniósł zaledwie 88 ton. Ponadto w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku import ogórków wyniósł ponad 2,0 tys. ton, a kapusty 2,6 tys. ton – w tym samym okresie w roku 2014 import tych produktów z Kazachstanu wyniósł jedynie 192 tony dla ogórków i 504 tony dla kapusty.

W omawianym okresie od stycznia do końca sierpnia 2016 dostawy bakłażanów, cukinii, szpinaku i sałat z Kazachstanu na rosyjski rynek wzrosły 1,5 krotnie wobec roku poprzedniego, a w stosunku do okresu sprzed wprowadzenia embarga aż 27–krotnie. W sumie od wprowadzenia embargo import tych produktów wyniósł 5,1 tys. ton, import warzyw korzeniowych, takich jak marchew czy buraki – niecałe 4,1 tys. ton, cebuli – 12,2 tys. ton, a ziemniaków odpowiednio prawie 4,0 tys. ton.

W ostatnim okresie zdecydowanie wzrósł także import jabłek i gruszek z Kazachstanu – trzykrotnie oraz owoców pestkowych – w sumie brzoskwiń, nektaryn i moreli Rosjanie zaimportowali niecałe 15,0 tys. ton w okresie pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku wobec nieco ponad 2,0 tys. ton w tym samym okresie 2014 roku.

Źródło: FAMMU/FAPA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWielomilionowa grzywna za fałszowanie wina Bordeaux
Następny artykułPolskie stoisko narodowe na targach Speciality Food w ZEA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.