Spotkanie Związku Sadowników RP

3 września zarząd Związku Sadowników RP zorganizował spotkanie, którego celem było poinformowanie zgromadzonych, producentów z gminy Warka i ościennych o  aktualnej sytuacji na światowym rynku owoców oraz o działaniach, jakie w tym zakresie są podejmowane przez instytucie państwowe sam Związek. W spotkaniu uczestniczyło 600 sadowników zrzeszonych i nie zrzeszonych. Spotkanie otworzył prezes Związku Sadowników RP, poseł Mirosław Maliszewski, a prowadził je wspólnie ze skarbnikiem Witoldem Piekarniakiem i prezesem okręgu wareckiego Janem Madejem.
Na spotkanie był zaproszony Minister Rolnictwa Marek Sawicki, ale w związku z pracami bieżącymi, oraz przygotowaniami do spotkania ministrów rolnictwa krajów UE nie mógł przybyć do Warki. M. Maliszewski przypomniał, że Rosja to największy importer jabłek – w ostatnich latach kupowała około 1,2 mln ton tych owoców rocznie, z czego z Polski 700-900 tys. ton. W największych miastach naszego wschodniego sąsiada od dłuższego czasu prowadzone są kampanie promujące spożywanie jabłek z Polski. 
 

Na spotkanie w Warce przszło ponad 600 sadowników

Szacuje się iż w Unii Europejskiej oraz USA w tym roku zebrane zostanie więcej jabłek niż to miało miejsce w roku 2013. W krajach członkowskich Unii  może to być nawet około 1 mln ton więcej, niż przed rokiem. Duży udział w tej produkcji ma Polska, dlatego sadownicy słusznie obawiają się wprowadzonego  1 sierpnia embargo na polskie owoce i warzywa, które  przyczyni do tego, że wyprodukowanych jabłek nie będzie gdzie i komu sprzedać. 
 
Podczas swojej wypowiedzi M. Maliszewski informował o możliwości składania do Agencji Rynku Rolnego oświadczenia (formularz (dostępny na stronie ARR ) o zamiarze wycofania owoców lub warzyw z rynku w związku z brakiem możliwości ich sprzedaży. W formularzu należy wskazać zamiar postępowania z owocami znajdującymi się aktualnie w sadach. Można je pozostawić w sadzie, nie ponosząc kosztów zbiorów i przechowywania lub  zebrać i przeznaczyć je na cele dobroczynne. W tym pierwszym przypadku, po złożeniu wniosku i weryfikacji przez komisję, sadownik może otrzymać 0,24-0,27 zł/kg, zaś w przypadku przekazania na cele dobroczynne można uzyskać 0,70 zł/kg jabłek (stawki ogłoszone przez Komisje Europejską w dniu 30 sierpnia). 

Mirosław Maliszewski omówił możliwości uzyskania rekompensat za wycofane z rynku owoce

Mirosław Maliszewski zaapelował do zgromadzonych sadowników aby ich głos był słyszany w Unii Europejskiej, dlatego gorąco zachęcał do wypełniania i składania w ARR formularzy. Informował również  o wizycie w Polsce 11 września Daciana Ciolosa – komisarza UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi. Prosił,  aby nie tylko wareccy sadownicy licznie stawili się demonstrując komisarzowi, iż są solidarni i oczekują rekompensat za straty ponoszone w związku z obowiązującym rosyjskim embargiem. 

Prowaszący spotkanie pomagali sadownikom wypełniać formularze zgłoszeń wycofania owoców z rynku

 

tekst i zdjęcia: Albert Zwierzyński, Osadkowski SA

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMarkery molekularne w ogrodnictwie
Następny artykułPolskie jabłka czekają długie podróże

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.