Święto wina w Sandomierzu

Święto Młodego Wina, które odbyło się 21 listopada cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Przybyli na nie pasjonaci wina z całej Polski, a było ono okazją nie tylko do skosztowania tegorocznego wina z winnic okolic Sandomierza i zlokalizowanych na terenie województwa świętokrzyskiego, które należą do Sandomierskiego Stowarzyszenia Winiarzy (organizatora święta), ale także do odwiedzenia historycznego miasta i zwiedzenia niektórych jego atrakcji.

Była to trzecia edycja święta, ale w zupełnie nowej formule, ponieważ oprócz degustacji win przewidziano prezentację winnic, wykłady na temat warunków uprawy winorośli, agrotechniki, doboru odmian, sposobu prowadzenia i cięcia krzewów, ochrony i na  temat zakupu dobrego wina, kultury jego picia oraz doboru naczyń, a także uczestnictwo w warsztatach wiedzy o winie z elementami sommelierskimi i przejście winnego korowodu ulicami Sandomierskiej Starówki. Pod sandomierskim Ratuszem stanęła winnica, dla której rusztowanie przygotowała Betoniarnia Reczyńscy z Dwikóz pod Sandomierzem. 

Podczas uroczystej gali na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu, nastąpiło zakończenie sezonu turystycznego 2015 w województwie świętokrzyskim i otwarcie Święta Młodego Wina, co nastąpiło po symbolicznym przekazaniu klucza do miasta przez przedstawiciela Urzędu Miasta w Sandomierzu Sandomierskiemu Stowarzyszeniu Winiarzy. Klucz przekazała asystent burmistrza – Katarzyna Zioło, a odebrał go Mateusz Paciura, właściciel Winnicy nad Jarem. W zamian za klucz wręczono władzom miasta beczkę wina z Winnicy św. Jakuba. Przedstawicielom władz miasta i powiatu wręczono także sadzonki winorośli celem posadzenia ich na terenie miasta. 
Przez cały dzień można było nabyć Paszport uprawniający do degustacji młodych win i serów zagrodowych z lokalnych serowni a także serów długodojrzewających z firmy Spomlek oraz nocne zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej. Paszport zawierał opis wszystkich winnic, program imprezy, rys historyczny regionu, opis Sandomierskiego Szlaku Winiarskiego z mapką i miejsce na pieczątki winnic. Paszport był rozdawany z kieliszkiem do degustacji i zapakowany w praktyczną torebkę. 
Kolejna edycja Święta Młodego Wina przewidywana jest w 2016 r. 
Zapraszamy do naszej galerii.

Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJurgiel o czterech priorytetach w resorcie rolnictwa
Następny artykułW 18 z 28 krajów UE dopłaty bezpośrednie dla rolników są wyższe niż w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.