Trzeci dzień rolniczych protestów w Szczecinie

Piątek to trzeci dzień protestów zachodniopomorskich rolników m.in. przeciwko nieprawidłowej – ich zdaniem - sprzedaży gruntów przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Kawalkada ponad 50 ciągników ma przejechać przez Szczecin po raz kolejny w tym tygodniu.

Jak powiedział Jan Białkowski z Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, ciągniki stoją od środy przed siedzibą Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie. Kilkunastu rolników przez całą dobę pełni tam na zmianę dyżury. Rolnicy mają m.in. kuchnię polową, a w podstawionym autokarze mogą się ogrzać. – Rolnicy są zdeterminowani. Będziemy protestować, dopóki nie usłyszymy zapewnień od pełnomocnika strony rządowej, że nasze postulaty będą spełnione – powiedział Białkowski.
 
W piątek ma odbyć się kolejny, trzeci już od rozpoczęcia protestu, przejazd ciągników głównymi ulicami w centrum miasta. Rolnicy zapowiadają, że pojawi się więcej maszyn rolniczych, które przyjadą wesprzeć protestujących.
 
Zdaniem rolników sprzedaż prowadzona przez Agencję Nieruchomości Rolnych nie poprawia struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych, a ziemia trafia do osób reprezentujących duże podmioty, które są powiązane z kapitałem zagranicznym. Rolnicy indywidualni – jak przekonują – nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami.
 
W czwartek posłowie zachodniopomorskiego PiS wysłali wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o podjęcie czynności wyjaśniających w sprawie obrotu ziemią przez szczecińską ANR. W piśmie napisano m.in.: „Wnosimy o ustalenie, czy podmioty startujące do udziału w przetargach na zakup ziemi rolnej spełniają wymagania stawiane przepisami o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa”. Posłowie chcą także, aby CBA sprawdziło, czy podmioty spełniające warunki formalne przy zakupie ziemi rolniczej „działają w imieniu własnym i na własną rzecz”.
 
W środę kawalkada ponad 50 ciągników rolniczych udekorowanych biało-czerwonymi flagami przejechała przez główne ulice miasta. Wcześniej kilkuset rolników zebrało się przed gmachem urzędu wojewódzkiego, będącego także siedzibą Agencji. Protestujący mieli ze sobą transparenty, w tym z napisem „Dość wyprzedaży polskiej ziemi”. Wznosili też okrzyki „polska ziemia w polskie ręce”.
 
Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego Edward Kosmal powiedział zebranym, że ok. 300 tys. ha ziemi w regionie jest w obcych rękach.
 
Wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko przyjął od protestujących pismo z postulatami rolniczymi adresowane do premiera i zadeklarował, że niezwłocznie przekaże je do jego kancelarii. Zapowiedział, że umożliwi rolnikom spotkanie z ministrem rolnictwa jeszcze w grudniu. W piśmie napisano m.in., że „cudzoziemcy dawno znaleźli sposoby obejścia przepisów i swobodne nabywają polską ziemię przy biernej postawie ANR”.
 
Władze szczecińskiej ANR odniosły się we wtorek do zarzutów rolników, jakoby porozumienie z czerwca zawarte przez władze Agencji i rolników nie było przestrzegane. Porozumienie dotyczyło m.in. wstrzymania sprzedaży ziemi rolniczej tzw. słupom i wstrzymania sprzedaży dzierżawionej ziemi wraz z dzierżawcami.
 
ANR odpiera zarzuty i twierdzi, że prowadzi politykę prowadzącą do powiększenia gospodarstw rolnych. Agencja podkreśla, że od momentu podpisania porozumień z protestującymi rolnikami nie sprzedaje ziemi osobom nieuprawnionym i odwołuje przetargi, kiedy zachodzi obawa, że stają do nich takie osoby.
 
W czerwcu rolnicy protestowali w Szczecinie m.in. przeciw temu, że ziemia trafia w ręce dużych korporacji. Domagali się także m.in. uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKalemba: nowy budżet WPR nie powinien być ścięty
Następny artykułWoda wiodącym tematem francuskich targów Sival

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.