Unijny rynek owoców i warzyw

Freshfel opublikował najnowszy raport „Freshfel Activity Report 2014”, w którym między innymi prezentuje dane dotyczące wielkości produkcji owoców i warzyw we wszystkich krajach unijnych w roku 2012 – wówczas wielkość produkcji owoców oszacowano na 32,5 mln ton, a warzyw odpowiednio – 50,3 mln ton.
Wymianę handlową pomiędzy krajami członkowskimi oszacowano na 27,411 mln ton,  z czego około 11,896 mln ton stanowią warzywa, a pozostałe 15,515 mln ton owoce. Największe ilości owoców i warzyw z pozostałych państw UE importują Niemcy – ponad 6,5 mln ton, tuż za nimi plasują się Francuzi – około 3,8 mln ton oraz Brytyjczycy – z około 3,3 mln ton. Największym zaopatrzeniowcem w owoce i warzywa jest wśród państw unijnych Hiszpania, która w minionym roku dostarczyła około 9,39 mln ton owoców i warzyw oraz Holandia z wynikiem 6,36 mln ton.
Pozaunijną wymianę handlową w minionym roku oszacowano na 5,86 mln ton, z czego 65% stanowiły owoce a 35% warzywa. 
 
Rosja to największy pozaunijny odbiorca owoców i warzyw – w minionym roku sprowadziła 2,2 mln ton. Poza Rosją znaczącym importerem okazuje się być Szwajcaria, Białoruś oraz Norwegia i Ukraina. Przede wszystkim w omawianym okresie kraje unijne eksportowały jabłka (około 26% udziału w łącznej wysyłce produktów ogrodnictwa), 13% stanowiła cebula, po 6% owoce miękkie, pomidory, gruszki i pomarańcze oraz po około 5% owoce pestkowe i kiwi. 
 
W imporcie z państw pozaunijnych – jego wielkość ustalono na poziomie 13,0 mln ton – około 87% stanowiły sprowadzone z państw trzecich owoce, a 13% warzywa. Tym samym wszystkie kraje unijne łącznie pozostają największym światowym importerem owoców i warzyw. Przede wszystkim corocznie importowane są banany, ananasy, jabłka i gruszki z państw półkuli południowej oraz winogrona stołowe i wszelkiego rodzaju cytrusy. Do największych dostawców z państw trzecich należy zaliczyć Kostarykę, Ekwador, RPA, Kolumbię, Maroko oraz Turcję, Chile, Brazylię, Peru, a także Argentynę, Egipt i Dominikanę. 
 
Źródło: FAMMU/FAPA 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTak sucho podczas złotej jesieni nie było miejscami od 14 lat
Następny artykułRosną straty spowodowane rosyjskim embargiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.