Urlopy wychowawcze także dla rolników

Budżet będzie opłacał składki za osoby, które wychowują dzieci, a nie mają prawa do urlopów wychowawczych, między innymi przedsiębiorców i rolników – zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Prace sejmowe nad ustawą, która wprowadzi te zapisy, dobiegają końca.
 
W środę 19 czerwca w Sejmie zaplanowano drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na zorganizowanej wcześniej konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej podkreślił, że prace nad projektem są na końcowym etapie i wyraził nadzieję, że wejdzie on w życie – tak jak było planowane – 1 września.
 
Zaznaczył, że ustawa de facto wprowadzi urlopy wychowawcze dla grup, które dotychczas nie miały do nich prawa: prowadzących działalność gospodarczą, pracujących na umowy zlecenie, ubezpieczonych w KRUS, studentów, bezrobotnych, a także nieubezpieczonych.
 
„To bardzo ważne, bo teraz te osoby nie mają odprowadzanych składek za okres opieki nad dzieckiem” – mówił Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że od tego zależy wysokość przyszłej emerytury, dlatego tak istotne jest, by osoby wychowujące dzieci nie miały przerw w okresie składkowym.
 
Przypomniał, że było to rozwiązanie, do wprowadzenia którego PSL zobowiązał się podczas debaty nad wydłużeniem wieku emerytalnego.
 
Dodał, że koszt ustawy to ok. 1,4 mld zł rocznie.
 
Projekt zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed okresem sprawowania opieki nad dzieckiem, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.
 
Obecnie prawo do urlopu wychowawczego – trwającego do 36 miesięcy – przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy, funkcjonariuszom służby celnej oraz pracującym w spółdzielni członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
 
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ją zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jednak w tym czasie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. 

Za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny żywności tylko nieznacznie wzrosną
Następny artykułW Chinach mniej truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.