Według ARiMR wypłata dopłat bezpośrednich zakończy się w terminie

Płatności bezpośrednie za 2016 rok są realizowane na bieżąco i zostaną zakończone w ustawowym terminie, czyli do końca czerwca - poinformował we wtorek rzecznik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Łukasz Kubiak.

Do 9 maja decyzje w sprawie przyznania płatności bezpośrednich zostały wydane dla 1,307 mln rolników, co stanowi 96,8 proc. składających wnioski. Do 11 maja Agencja wypłaci rolnikom w ramach tych dopłat ok. 13,51 mld zł, co stanowi ok. 91,1 proc. koperty finansowej.

Rzecznik zaznaczył, że „tempo wypłat płatności bezpośrednich za ubiegły rok jest znacząco wyższe od tempa płatności za rok 2015”. Do 8 maja wypłacono o 2,25 mld zł więcej niż rok wcześniej. Zapewnił, że pozostałe dopłaty zostaną wypłacone zgodnie z obowiązującymi przepisami – do końca czerwca br.

W ubiegłym tygodniu Wirtualna Polska poinformowała, że ARiMR ma problem z uruchomieniem systemu komputerowego służącego do obsługi unijnych dopłat dla rolników. Portal wskazywał, że grozi to miliardem złotych kary dla Polski oraz utratą dopłat przez ponad milion rolników. Według doniesień portalu, ARiMR ma też problemy z wypłacaniem pieniędzy z dopłat bezpośrednich i środowiskowych za ubiegły rok. Posłowie PSL, komentując te doniesienia, ocenili, że niewypłacenie rolnikom unijnych dopłat będzie kompromitacją Polski na arenie międzynarodowej.

– Pojawiające się co jakiś czas w przestrzeni medialnej informacje o rzekomych kłopotach Agencji z wypłatą środków należnych rolnikom są wynikiem walki konkurencyjnej wykonawców systemów IT dla ARiMR. Agencja nie zamierza brać udziału w tego typu rozgrywkach, gdyż nie służą one dobru polskich rolników – skomentował Kubiak. Podkreślił, że „ARiMR mimo prób wywierania nacisku, rozwija własne zasoby teleinformatyczne, które w przyszłości pozwolą uniezależnić się od zewnętrznych wykonawców”.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDofinansowanie do zwalczania organizmów kwarantannowych w ziemniakach
Następny artykułSpacerem po sadzie (3)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.