XII edycja pikniku „Poznaj Dobrą Żywność”

to rodzinne święto polskiej żywności. 16 maja tłumy warszawiaków (i nie tylko) wraz z rodzinami odwiedziły ogrody Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jak co roku piknik organizowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tuż przed otwarciem pikniku odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji branżowych i wystawcami. W spotkaniu uczestniczył Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawiano zaś o możliwościach eksportowych polskich artykułów rolno-spożywczych. – Pierwsze dane za pierwszy kwartał roku 2015 mówią, że dynamika eksportu wzrosła do ok. 5,5%. Mamy ok. 1,7 mld euro nadwyżki w eksporcie artykułów rolno-żywnościowych – mówił minister. – Jesteśmy już na tym etapie, że musimy zastanowić się, jak wspólnie lepiej sprzedawać polską żywność. To, że ją produkujemy, zwiększamy produkcję, to że mamy jakość, smak i niepowtarzalne walory żywności w stosunku do tych, które prezentują nasi sąsiedzi to jest fakt. Ale jedno należy powiedzieć: dobrej żywności nie powinniśmy sprzedawać tanio. Niska cena nigdzie na świecie nie jest synonimem wysokiej jakości. Dlatego warto się zastanowić jak utrzymać cenę i na rynkach światowych znaleźć jakiś wspólny element po to abyśmy się tam przedawali – kontynuował.

Na samym już pikniku wystawiło się 130 producentów żywności uczestniczącej w unijnych i krajowych systemach wyróżniania jakości (w tym 50 firm biorących udział w Programie PDŻ, 10 organizacji i stowarzyszeń branżowych promujących polską żywność). Można było nie tylko spróbować, ale także kupić najlepsze polskie produkty żywnościowe, wziąć udział we wspólnym gotowaniu, zobaczyć wystawy poświęcone wsi i rolnictwu, zaplanować wakacyjny wypoczynek w gospodarstwach agroturystycznych, zadbać o swoją dietę oraz uczestniczyć w wielu grach, zabawach i animacjach.

Podczas imprezy odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy produkt lokalny „Mój Rynek – Mój Produkt 2015” Wśród wyróżnionych produktów owocowo-warzywnych królowały soki, a zwycięzcami zostali m.in.: Irena Lisowska-Szron, gospodarstwo rolne – za naturalnie mętny sok tłoczony oraz Marian Buła, gospodarstwo ogrodnicze Szczepanówka – za naturalny sok jabłkowo-selerowy.

Wśród wystawców byli m.in.

  • SGPO „Nasz Sad” (jabłka)
  • Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek (truskawki kaszubskie – chronione oznaczenie geograficzne)
  • P.P.U.H. Tłocznia Maurer Krzysztof Maurer (soki)
  • Vegapol (warzywa)
  • SyS Małgorzata Wróblicka-Sysiak (suszone ekologiczne warzywa)
  • Tłocznia Soków Owocowych VERO (soki)
  • Wiatrowy Sad Grażyna Wiatr (soki naturalnie tłoczone)
  • Activ (soki owocowe)
  • Firma Bracia Urbanek Andrzej i Jacek Urbanek sp. j. (przetwory owocowo-warzywne)
  • Gomar Pińczów (owoce i przetwory owocowo-warzywne)
  • EUROHANSA (wsady owocowe)
  • Vin-Kon S.A. (wina owocowe i cydr)
  • Ambra S.A. (cydr lubelski)

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć.

Tekst i fot. Katarzyna Rosińska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPiernikowe owady i świecące skorpiony w Krakowie
Następny artykułW pełni sezonu wczesnych kapustnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.