Z ministrem o problemach grup

Witold Boguta
28 maja w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji sadowników (Mirosław Maliszewski, Jolanta Kazimierska, Witold Boguta, Jacek Pruszkowski) z Markiem Sawickim. Ministrowi towarzyszyli m.in. dyrektorzy departamentów MRiRW: Rynków Rolnych, Finansów, Prawno-Legislacyjnego oraz ARiMR - Działań Społecznych i Środowiskowych. 
 
Spotkanie dotyczyło problemów, jakie od ponad półtora roku mają grupy i organizacje z opiniowaniem zmian planów dochodzenia do uznania, zatwierdzaniem programów operacyjnych oraz rozpatrywaniem wniosków o wypłatę pomocy. 
 
Minister poinformował, że do 6 czerwca zostaną powołane zespoły konsultacyjne w Centrali Agencji i Oddziałach, które rozpoczną działanie od poniedziałku, 9 czerwca. Zadaniem ich będzie znalezienie rozwiązań maksymalnie korzystnych dla beneficjenów. Jeżeli z analizy będzie wynikało, że są uchybienia, to zadaniem doradców z zespołów będzie wskazanie, co trzeba poprawić. Minister nie wykluczył sytuacji, że mogą być przypadki, kiedy nie da sięznaleźć rozwiązania. Z wypowiedzi Ministra nie wynikało jednoznacznie, kto wejdzie w skład tych zespołów, ani jaka będzie procedura ich działania. 
 
Minister odniósł się też do działalności audytorów unijnych (ETO, Komisja) stwierdzając, że nie mogą oni oceniać wdrażania systemu w oparciu o inne zasady, niż wynika to z obowiązujących procedur, które były przecież zaakceptowane przez Brukselę. – Jest to nowa i wydaje mi się, skuteczna obrona polskich interesów – powiedział M. Sawicki.  
Stwierdził też, że zawsze stoi na straży interesów producentów i grup. Przeprosił też za zaistniałą sytuację na linii grupy/organizacje – Agencja.
 
Witold Boguta, prezes KZGPOiW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzień rektorski – dla dzieci
Następny artykułMACFRUT przygotowuje rekordową edycję

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.