E. Makosz o wielkości szkód w sadach

fot. P. Grel
Na podstawie obserwacji sadowników z różnych stron Polski oraz opinii branżowych ekspertów prof. dr hab. Eberhard Makosz sformułował swoją wstępną ocenę wielkości szkód, jakich doznały różne gatunki upraw sadowniczych podczas kwietniowych mrozów.
 
Dane będące podstawą tej oceny pochodzą z 2 maja, od 42 sadowników z różnych regionów Polski. Uzupełniają je  opinie sześciu ekspertów – doradców sadowniczych. Wyłania się z nich następujący obraz sadów po mroźnych nocach z ostatniej dekady kwietnia:
  • czereśnie i grusze – poziom uszkodzeń kwiatów – wysoki w rejonach grójecko-wareckim, sandomierskim i lubelskim;
  • wiśnie – średni  na Mazowszu  i w rejonie Sandomierza;
  • śliwy – niski;
  • jabłonie – poziom uszkodzeń jest bardzo zróżnicowany, zależy od położenia sadu, odmiany, a przede wszystkim od temperatury; najbardziej ucierpiały odmiany ‘Jonagold’, ‘RedJonaprince’ i ‘Idared’; najwyższy poziom uszkodzeń zaobserwowano w rejonie grójecko-wareckim, sandomierskim i lubelskim.
 W oparciu o stopień i odsetek uszkodzonych kwiatów nie można ocenić wielkości strat w przyszłych plonach czy w zbiorach owoców. Wstępną ocenę można będzie opracować dla czereśni i wiśni za około dwa tygodnie, a dla jabłek i gruszek po opadzie czerwcowym. Dziś można stwierdzić, że znacznie większe szkody niż w Polsce są w krajach zachodniej, południowej i w południowo-wschodniej Europy.
 
Prof. E. Makosz deklaruje przekazanie dokładniejszych szacunków strat w późniejszym terminie prosząc jednocześnie o dzielenie się z nim informacjami na ten interesujący wszystkich temat.
za: E. Makosz, TRSK

Related Posts

None found

Poprzedni artykułARiMR ostrzega przed korzystaniem z e-wniosków z platform komercyjnych
Następny artykułDendrologiczne osobliwości – karty drzew

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.