Tuż przed zbiorem

Uczestnicy spotkania w Usarzewie
23 września w gospodarstwie Wiesława Mazura w Usarzowie (gm. Lipnik) odbyło się przedzbiorcze spotkanie dla sadowników zorganizowane przez firmę Compo.
Mirosław Błasiak z Compo Ekspert przedstawił ofertę nawozową firmy przeznaczoną dla sadownictwa i omówił zrealizowany w sezonie 2012 w sadach W. Mazura program nawożenia oparty na nawozach dolistnych Compo. Po zbiorach jabłek zalecił przeprowadzenie dolistnego dokarmiania drzew nawozami Basfoliar® SP NPK 20-20-20 i Nutribor. Nawozy te, dzięki zawartości wszystkich niezbędnych drzewom w okresie pozbiorczym składników pokarmowych, wpłyną na wzmocnienie pąków kwiatowych, poprawę akumulacji składników w zdrewniałych częściach drzewa na następny rok oraz – dzięki zawartości cynku – na podniesienie wytrzymałości drzew na mróz zimą.

Adam Fura z Sandomierskiego Oddziału Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach omówił bieżącą sytuację na rynku jabłek podkreślając, że zbiory prognozowane na ok. 2,7-2,8 mln ton (według GUS – 3,2 mln ton) sprawiają, że w bieżącym sezonie Polska będzie ważnym ich dostarczycielem na wiele dotychczas nie obsługiwanych rynków. Starza to ogromne możliwości dla polskich producentów i grup producenckich, dla których wspólne działanie może okazać się zaczątkiem długotrwałej współpracy handlowej. Jabłka konsumpcyjne, zdaniem prelegenta, osiągną taki poziom cen, na jaki będzie stać nabywców zarówno rodzimych jak i potencjalnych, poza granicami kraju. W bieżącym sezonie nie powinno być problemów ze sprzedażą jabłek, i jak stwierdził A. Fura, w następnych latach również.

Po części teoretycznej spotkania uczestnicy udali się do sadu, gdzie rosną 6-letnie drzewa jabłoni odmian ‘Jonagored Supra’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Idared’ i ‘Šampion’  wszystkie na ‘M.9’, posadzone w rozstawie 3 m x 0,9 m i gdzie był zrealizowany program dokarmiania dolistnego zaproponowany przez firmę Compo. Według oceny uczestników spotkania plon na „pierwszy rzut oka” nie powinien być niższy niż 75 t/ha. Jakość jabłek na tej kwaterze (nieuszkodzonych przez grad w sierpniu) jest bardzo wysoka. Jabłka wybawiły się już odpowiednio. Jest to niewątpliwie zasługą właściwego ich dokarmienia oraz sprzyjającej pogody (chłodne noce w drugiej dekadzie września).

W sadzie przeprowadzone zostały pomiary jędrności i próby skrobiowe na jabłkach. Najbardziej dojrzałymi odmianami na tej kwaterze – na podstawie testu skrobiowego – okazały się być ‘Jonagored Supra’ i ‘Golden Delicious Reinders’, chociaż ‘Šampion’ w ocenie wizualnej osiągnął już dojrzałość zbiorczą. Potwierdziło to konieczność korzystania z kilku metod do oceny dojrzałości jabłek podczas wyznaczania odpowiedniego terminu zbioru przed kierowaniem ich do długotrwałego przechowywania.

Żobacz również galerię z praktycznej części spotkania w Usarzowie.

 
Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOpen Days Monsanto w Holandii
Następny artykułNowela ustawy o rynkach owoców i warzyw – do drugiego czytania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.