W Polubiczach

Prof. Kazimierz Tomala tłumaczy
Święto Sadów, które odbyło się 15 czerwca w Polubiczach i Wisznicach zorganizowały Zrzeszenie Producentów Owoców i Warzyw „SAD-POL” w Polubiczach, NOT SITR Oddział Biała Podlaska, Urząd Gminy w Wisznicach i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Tradycyjne spotkanie obejmowało szkolenie dla sadowników i wystawę maszyn i środków do produkcji oraz część praktyczną w sadzie. 
 
Zagadnienie bezpieczeństwa pracy w ogrodnictwie omówił Piotr Demczuk z Państwowej Inspekcji Pracy Oddziału Biała Podlaska informując o konieczności stosowania środków ochrony indywidualnej z uwagi na używanie w gospodarstwach wielu środków chemicznych, nie tylko do ochrony roślin. Dodatkowo prelegent zwrócił uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom.

 

Piotr Demczuk z PIP Oddział w Białej Podlaskiej instruuje, jak dbać o bezpieczeństwo swoje, pracowników i dzieci

Choroby pojawiające się na jabłkach w trakcie ich przechowywania i sposoby zapobiegania im przedstawił prof. dr hab. Kazimierz Tomala z SGGW w Warszawie. Chorobami pochodzenia grzybowego wymagającymi zranienia skórki owoców, aby patogen dokonał infekcji są: mokra zgnilizna oraz brunatna zgnilizna owoców. Chorobą pojawiającą się po infekcji przez przetchlinki jest gorzka zgnilizna owoców, a przez znamię słupka w czasie kwitnienia wnika szara pleśń.
 
Gorzka plamistość podskórna to choroba fizjologiczna będąca skutkiem zbyt niskiego wysycenia owoców wapniem. Innymi chorobami pojawiającymi się podczas przechowywania, ale niezależnymi od czynników infekcyjnych są: oparzelizna powierzchniowa, szklistość miąższu, rozpad chłodniczy i wodnisty. Do czynników ograniczających wystąpienie objawów chorobowych profesor zaliczył: właściwy stan fitosanitarny drzew, odpowiednia ochrona chemiczna, zapewnienie wysokiej zawartości wapnia w owocach, optymalny termin zbioru, zapobieganie uszkodzeniom skórki podczas zbioru i transportu, mycie i dezynfekcja opakowań oraz dodatkowo: wstawianie do obiektów przechowalniczych tylko suchych owoców oraz właściwa cyrkulacja powietrza. Profesor zalecał także regularne kontrolowanie przechowywanych owoców.

Prof. K. Tomala dokonał także oceny wzrostu i stanu zdrowotnego drzew oraz zawiązania owoców w sadzie Tadeusza i Tomasza Roli w Polubiczach zwracając szczególną uwagę na konieczność ograniczania wzrostu drzew w celu zrównoważenia go ze wzrostem wegetatywnym poprzez odpowiednie cięcie korzeni na 40 dni przed ruszeniem wegetacji oraz zastosowanie preparaty Regalis 10 WG. 
 

 Tomasz Rola, syn właściciela zwiedzanego sadu informuje o zabiegach wykonanych dotychczas w sadzie 

Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDeszcze nie oznaczają klęski w rolnictwie
Następny artykułPrezentacja odmian sałat Rijk Zwaana

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.