Zalecenia (4)

Przekazujemy następne zalecenia, dotyczące ochrony i nawożenia roślin sadowniczych opracowane przez dyr. Adama Furę z ŚODR Oddział w Sandomierzu.
Jabłonie
Na Lubelszczyźnie trwa jeszcze ich kwitnienie. 4 maja w całym regionie wystąpiły opady deszczu, po których doszło do silnych infekcji przez parcha jabłoni. Na niedzielę 6 maja i poniedziałek 7 maja prognozowane są opady deszczu. Gdy tylko temperatura powietrza spadnie poniżej 20 stopni, należy wykonać zabieg Mythosem 300 SC 1,5 l/ha + podstawowa dawka preparatu zawierającego kaptan.
 
Wiśnie i czereśnie
Kończą kwitnienie. Tuż po nim należy wykonać zabieg przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych. Jest to choroba z tej grupy, co parch jabłoni, a więc w obecnych warunkach pogodowych występuje z jej strony ogromna presja. Należy wykonać zabieg jednym z preparatów: Carpene 65WP/Syllit 65 WP-1,5 kg/ha;Score 250 EC (0,2 l/ha); Kaptan Plus 71,5 WP (2 kg/ha); 
Śliwy 
Po opadnięciu płatków kwiatowych należy wykonać opryskiwanie przeciwko owocnicy żółtorogiej i owocnicy jasnej oraz mszycom: Calypso 480 SC-0,15 l/ha; Mospilan 20 SP (0,125 kg/ha).
Grusze
Gdy 80%  płatków kwiatowych opadnie trzeba zwalczać miodówki gruszowe: Movento 100 SC (2,25 l/ha). Można też zastosować 150 ml zwilżacza Silwet lub Super zwilżacz + Actara 25 WG- 0,16-0,2 kg/ha lub Acaramik 018 EC (0,75 l/ha) lub Dimilin 480 SC (0,3-0,375 l/ha) lub Rimon 100 EC (0,75lha).
 
Porzeczki
Tuż po kwitnieniu należy opryskać krzewy Solfanem (5 kg/1000 l wody + Treol 770 EC 1,5 l/1000 l wody). Na plantacjach, na których wystąpiła rdza porzeczkowo–turzycowa, w 2-3 dni po Solfanie wykonać zabieg Score 250 EC w dawce 0,25 l/ha + 2 l nawozu aminokwasowego.
 
 
Programy przerzedzania zawiązków jabłoni i grusz
 
Ten zabieg jest bezwzględnym warunkiem dla uzyskania wysokiej jakości owoców. Przed jego wykonaniem należy ocenić, czy drzewa już zregenerowały uszkodzenia mrozowe!
Program z Pomonitem: mieszanina 1,5% -owego roztworu mocznika z 0,025 % udziałem Pomonitu Super 050 SL (15 kg mocznika+0,25 l Pomonitu). Taka dawka Pomonitu zwykle jest wystarczająca dla odmian łatwo przerzedzających się (‘Idared’, ‘Topaz’; ‘Jester’ itp.) Dla’ Golden Deliciousa’, ‘Pinovy’; ‘Šampiona’, Gali’ itp. należy na 1000 l wody dodać 0,4-0,45 l Pomonitu + 15 kg mocznika. Im wcześniej wykonamy zabieg, tym lepszy będzie skutek. Spóźnienie zabiegu o 4-5 dni obniży jego skuteczność! Zabieg należy wykonać tuż po kwitnieniu, to znaczy, kiedy około 80% płatków kwiatowych już opadnie używając 1000 do 1500 l cieczy na hektar. 
Ten program jest szczególnie przydatny dla grupy odmian drobnoowocowych – ma duży wpływ na zwiększenie średnicy owoców. Z tego też względu nie jest wskazany dla odmian z grupy Jonagolda, dla ‘Glostera’, czy ‘Ligola’.
Zalety: 
– Jedyny program, który możemy stosować w lata z zimnymi wiosnami, gdy temperatura w trakcie dnia jest niższa od 16oC.
– Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich).
– Pobudzamy liczniejsze zakładanie pąków kwiatowych na rok następny.
– Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców.
Wada: 
Sadownikom z zamiłowania jak najbardziej ten program polecam (jest bardzo skuteczny!), jednak odradzam wchodzenie do tak opryskanego sadu w ciągu 4-5dni bezpośrednio po zabiegu. Sad wygląda jak spalony, wszystkie liście są zwiędnięte, zdaje się, że drzewa płaczą, więc lepiej tego nie oglądać! Jednak po kilku dniach wszystko powraca do normy, a liście ponownie nabierają turgoru. 
 
Programy z etefonem. Do wyboru mamy obecnie: Agrostym 480 SL, Ethrel, 480 SL i Flordimex 480 SL.
I wariant: stosuje się je w dawce od 40 do 60 ml/ 100 l wody. Wodę należy zakwasić fosforanem amonu (2 kg/1000 l wody), MAP (2kg/1000l) wody lub kwaskiem cytrynowym (0,25-0,5 kg na 1000 l wody). Termin: tuż po przekwitnięciu kwiatów królewskich, to znaczy tuż po opadnięciu około 80% płatków kwiatowych. Ilość cieczy roboczej – od 1000 do 1500 l wody na hektar. Warunki pogodowe w trakcie zabiegu – bezwzględnie wymaga się, by temperatura w jego trakcie i w ciągu kilku godzin po nim wynosiła od 18oC do 24 o C, a operacja słoneczna musi być bardzo silna. Jest to program, który polecam szczególnie do przerzedzania grupy odmian wielkoowocowych z tendencją do przemienności owocowania. Zwiększa on dodatkowo ilość pąków kwiatowych na kolejny rok. Nie polecam go do przerzedzania zawiązków odmian ‘Šampion’, ‘Gala’, ‘Idared’, ‘Pinova’ i ‘Golden Delicious’, ponieważ często znaczna część ich zawiązków pozostaje później na drzewie w postaci tak zwanych „pigmejów”.
Zalety: 
– Na drzewach pozostają nam najcenniejsze owoce (powstałe z kwiatów królewskich). 
– Nie dopuszczamy lub bardzo mocno ograniczamy zawiązanie owoców ze słabszych kwiatów.
– Pobudzamy (o około 30% większe) zakładanie pąków kwiatowych na rok następny.
– Osiągamy znacznie lepszą jakość owoców.
– U wszystkich odmian (poza ‘Ligolem’) unikamy przemienności owocowania.
– U odmian silnie rosnących etefon ogranicza wzrost pędów wegetatywnych.
Wady: 
Praktyka wykazuje, że po czterech latach stosowania tego programu należy zrobić roczną przerwę, ponieważ zwykle w piątym roku jego kontynuowania jabłka są nienaturalnie spłaszczone!
II wariant: Agrostym 480 SL w dawce 25 ml/100 l wody + 25-40 ml/100 l wody Pomonitu Super 050 SL (dawka Pomonitu Super 050 SL jest zależna od stopnia reakcji odmiany na chemiczne przerzedzanie). Wodę należy zakwasić fosforanem amonu (2 kg/1000l wody), MAP (2 kg/1000 l wody) lub kwaskiem cytrynowym (0,25-0,5 kg na 1000 l wody). Po upływie 7-10 dni należy zastosować Agrostym 480 SL w dawce 20 ml/100 l wody, a po kolejnych 7-10 dniach – 15 ml/100 l wody. Ten program również polecam szczególnie do przerzedzania grupy odmian wielkoowocowych z tendencją do przemienności owocowania. Zwiększa on dodatkowo ilość pąków kwiatowych na kolejny rok. Nie polecam go do przerzedzania zawiązków odmian ‘Šampion’, ‘Pinova’ i ‘Golden Delicious’, ponieważ często znaczna część ich zawiązków pozostaje później na drzewie w postaci „pigmejów”. Termin pierwszego z zabiegów – tuż po opadnięciu około 80% płatków kwiatowych. Ilość cieczy roboczej – od 1000 do 1500 l wody na hektar. Warunki pogodowe w trakcie zabiegu – bezwzględnie wymaga się, by temperatura w trakcie zabiegu i w ciągu kilku godzin po nim, wynosiła od 16oC do 24 o C, a i operacja słoneczna powinna być silna. Ten wariant przerzedzania ma podobne zalety jak wariant poprzedni.
WADY: Podobnie jak w wyżej omawianym wariancie I etefonowym, po czterech latach ciągłego stosowania, należy przerwać go przynajmniej na jeden rok użycie Agrostymu 480 SL, by uniknąć nadmiernego spłaszczenia jabłek.
Adam Fura
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAsortyment trzmieli
Następny artykułZielono jak na początku czerwca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.