Nowe standardy dla szkła

Holendrzy reagują na zmiany, jakie niesie technologia produkcji szkła szklarniowego i budownictwo szklarni. Po stwierdzeniu niedostatków poprzednich standardów pomiarów właściwości szkła oraz niedogodności w procedurze pobierania próbek do badań opracowali nowe normy, procedury i zaproponowali system, który może wejść w życie już w 2018 roku.

Naukowcy z Wageningen Uniwersity & Research wraz z partnerami z zainteresowanych branż postanowili odstąpić od wykorzystywania obecnie używanego systemu NEN jako nie odzwierciedlającego należycie właściwości szkła czy tworzyw osłonowych w szklarniach. Jest on przydatny raczej w przemyśle tworzyw sztucznych niż w ogrodnictwie. Nowy system NEN 2675 opisuje rozpraszanie szkła dla widma PAR (widmo fotosyntetycznie czynne), a także ultrafioletu i bliskiej podczerwieni.

Zaproponowano też uproszczenie procedury pobierania próbek szkła, by ograniczyć wymagane ilości tych próbek – budowane obecnie obiekty szklarniowe są  coraz większe i poprzednie normy narzucają duże ilości próbek do badań. Określono też zasady ich przechowywania dla badań w późniejszym terminie.

Gotowe wytyczne oczekują teraz na przygotowanie urządzeń pomiarowych, a system może być wprowadzony do praktyki około połowy roku 2018.

za: hortibiz.com
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGardenia 2018
Następny artykułRosja: nie zwiększy, ale zalegalizuje dostawy pomidorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.