O papryce w Bąkowie

Na plon papryki składa się wiele czynników. Pomieszczenie uprawowe, odmiana, jakość użytej rozsady, ochrona roślin oraz nawożenie w znacznej mierze wpływają na wielkość zbiorów tego warzywa – o czym przekonywano podczas spotkania zorganizowanego w Bąkowie (woj. mazowieckie).

W Bąkowie (gm. Rusinów) 17 sierpnia odbyło się spotkanie dla producentów papryki pod osłonami. Jego głównymi organizatorami były firmy Hazera (do 1 września br. funkcjonująca w Polsce pod nazwą Nickerson-Zwaan), BASF Polska i Tradecorp, których przedstawiciele zapoznali zaproszonych producentów warzyw ze swoją ofertą. W spotkaniu uczestniczyły również: grupa producentów rozsady Krasoń oraz Geo Polska i Imago (dostawca konstrukcji i folii dla ogrodnictwa).

Agnieszka i Krzysztof Piorunowie, gospodarze spotkania, uprawiają paprykę w tunelach wysokich, zblokowanych firmy Haygrove (0,6 ha). W ich gospodarstwie, oprócz papryki, produkuje się fasolę i truskawki. W tym roku zbiory papryki w tunelach rozpoczęły się na początku sierpnia. Przyspieszenie zbiorów ogrodnicy uzyskują dzięki sadzeniu wczesnych odmian i uprawę pod osłonami, ale dodatkowo także dzięki stosowaniu nawozów zawierających potas, który wpływa na poprawę wybarwienia owoców (np. Drakar K). Paprykę pp. Piorunowie sprzedają na rynkach lokalnych.

Agnieszka i Krzysztof Piorunowie, gospodarze spotkania w Bąkowie

Firmę gospodarza spotkania – Hazera – reprezentowali: Zdzisław Gnaś, Małgorzata Zadura oraz Yaki Yastrov (Hazera Genetics). Jeden z programów hodowlanych prowadzonych przez firmę Hazera Genetics jest ukierunkowany na nowe odmiany papryki w typie blok. – Prace hodowlane zlokalizowane są w różnych częściach świata: w Stanach Zjednoczonych, w Meksyku i Hiszpanii. Ok. 30% środków w firmie jest przeznaczonych na hodowlę i rozwój produktu. Działania te mają na celu co roku wprowadzać na rynek nowe odmiany gatunków oferowanych przez firmę – mówił Y. Yastrov.

Wśród prezentowanych przez Małgorzatę Zadurę odmian papryki były dwie nowości: Cardinal F1 oraz Predator F1. Obie są średnio wczesne, charakteryzują się dobrym wiązaniem owoców. Cardinal F1 jest testowana przez pracowników w Polsce już drugi rok. Jest to odmiana o nieco bardziej wydłużonych owocach od typowego bloku (długość owocu to ok. 12 cm). Szypułka jest dość długa a ścianka owocu gruba i mięsista (0,8–1 cm). Odmiana Predator F1 ma natomiast nieco krótsze owoce. Obie odmiany wyróżniają się dobrą trwałością w obrocie handlowym oraz są mało wrażliwe na mikrospękania.

Cardinal F1
 

Predator F1

[NEW_PAGE]W gospodarstwie państwa Piorunów uprawiane są także inne odmiany z oferty Hazera np. Sollie F1, Giacomo F1 czy Telestar F1. Pierwsza z wymienionych to odmiana wyróżniająca się wczesnością i wysoką jakością owoców (bardzo twarde, z grubą ścianką). Giacomo F1 to odmiana o żółtych owocach, polecana do uprawy w niskich oraz wysokich tunelach foliowych. Jej owoce są nieco większe niż Sollie F1. Natomiast Telestar F1 to średnio wczesna odmiana o intensywnie czerwonych owocach w typie blok.

W badaniach rejestrowych firmy Hazera jest także ciekawa średnio wczesna odmiana Ruberto F1 do uprawy w niskich i wysokich tunelach foliowych.

Ochrona i dokarmianie papryki
Adam Prabucki, reprezentujący BASF Polska, przekazał informacje dotyczące produktów, których rejestracje zostały w ostatnim czasie rozszerzone o uprawy małoobszarowe, a do takich zaliczana jest papryka. Pierwsza propozycja koncernu dla producentów papryki to fungicyd Signum 33 WG, w którego składzie znajdują się dwie substancje aktywne (s.a.): piraklostrobina (6,7%) i boskalid (26,7%). Środek ten jest polecany do zabezpieczania roślin i owoców przed sprawcami mączniaka prawdziwego, zgnilizny twardzikowej i szarej pleśni. Może on być stosowany przez cały okres wegetacji zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie (karencja w uprawie papryki 3 dni). W uprawie papryki pod osłonami maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania to 1,5 kg/ha. Drugi środek polecany do zapobiegania występowaniu szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej to Rovral Aqua Flo (s.a. iprodion – 500 g/l). W uprawach pod osłonami, takich jak papryka, pomidor czy bakłażan zalecana jego dawka to 0,1% (0,1 l na 100 l wody), a karencja – 3 dni.

Andrzej Zbroja, reprezentujący firmę Tradecorp, omówił program nawożenia stosowany w gospodarstwie w Bąkowie. Podstawą do posypowego startowego nawożenia była analiza gleby. Wyniki odbiegały nieco od rekomendowanych wartości dla podłoży przeznaczonych pod uprawę papryki (tabela).

Posypowo, przed sadzeniem roślin, zastosowano Nitrabor (10 kg/tunel 6 arów), siarczan potasu (55 kg/tunel 6 arów) oraz saletrę amonową (12 kg/ tunel 6 arów). Dodatkowo na dwa dni przed sadzeniem rozsadę papryki podlano obficie roztworem nawozu Intake (stężenie roztworu 150 ml/100 l wody). Tydzień po posadzeniu roślin na miejsce stałe zasilono je nawozem Humistar (2 l/tunel 6 arów). Fertygację natomiast prowadzono w oparciu o nawozy Nutricomplex i Yara Liva Calcinit. Rośliny zasilano także dolistnie przez cały okres wzrostu, zgodnie z ich potrzebami w poszczególnych fazach rozwojowych. Od 4. tygodnia po posadzeniu w celu uzupełnienia niedoborów magnezu stosowano nawóz Magnitech w stężeniu 0,5% (roztwór saletry magnezowej wzbogacony w mikroelementy; 2 x co 14 dni), a przed kwitnieniem nawóz Intake w stężeniu 0,3% (2 x co 7 dni). Po zawiązaniu owoców do nawożenia włączono także Calitech (roztwór saletry wapniowej z mikroelementami) w stężeniu 0,5% i zabieg ten kontynuowano co 7 dni do początku zbiorów. Na początku przebarwiania pierwszych owoców rozpoczęto także dokarmianie owoców nawozem Amifol K w stężeniu 0,05% (co 7 dni podczas zbiorów). Jest to rozwór potasu z aminokwasami do dolistnej lub doglebowej aplikacji. Stosuje się go w celu uzupełnienia standardowego nawożenia potasowego, aby wspomóc dojrzewanie, budowanie plonu oraz poprawić jego jakość.

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1-3 D. Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 10/2014 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUmowa liberalizująca UE – Ukraina nadal obowiązuje
Następny artykułInterpoma 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.