700-300-katalogi-warzyw

Przed XIV Dniami Ogrodnika

O tegorocznej edycji targów w Gołuchowie – nowościach, które będą zaprezentowane oraz programie wydarzenia – mówi Stanisław Zabarski – dyrektor XIV Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych.

– Targi w Gołuchowie są obecnie największą i najważniejszą imprezą branżową w sektorze ogrodnictwa szklarniowego w Polsce. Czy według Pana tegoroczna edycja pobije kolejny rekord pod względem wielkości?
Stanisław Zabarski: Targi z roku na rok się powiększają. Organizatorzy tego wydarzenia – Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Kaliszu oraz Polski Związek Ogrodniczy – dokładają wszelkich starań, aby zaprezentować jak najszerszą ofertę środków produkcji i usług dla ogrodnictwa. Cieszymy się, że goszczą u nas najlepsze firmy oferujące poszczególne asortymenty produktów. W lipcu (kiedy przeprowadzano tę rozmowę – red.) jeszcze trwał nabór uczestników, ale było już wiadomo, że wystawców będzie nieco więcej niż w ubiegłym roku. Co roku zwiększa się też liczba gości odwiedzających nasze targi, w tym z zagranicy. W br. przyjazd do Gołuchowa planują m.in. grupy ogrodników z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Czech, Łotwy, Estonii. Wśród odwiedzających targi dużym uznaniem cieszy się fakt, że nasza impreza ma przejrzystą formułę i nie ma charakteru kiermaszu.

– Czy wśród wystawców będą firmy, które uczestnictwo w targach zgłosiły po raz pierwszy?
– W tegorocznej edycji Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych weźmie udział kilka nowych firm z kraju i zagranicy, m.in. z Wielkiej Brytanii i Holandii. Jedną z planowanych nowości będzie prezentacja amerykańskiej technologii – można będzie obejrzeć typ cieplarni z otwieranymi dachami i ścianami bocznymi.

Jakie wydarzenia zaplanowano w programie tegorocznej edycji targów?
– Celem targów jest zgromadzenie solidnych, renomowanych firm, które zaprezentują ogrodnikom szeroką ofertę najnowszych środków produkcji i technologii stosowanych w ogrodnictwie. W bieżącym roku wiele z nich przedstawi absolutne nowości, w tym sporo urządzeń technicznych, które mogą dać gospodarstwom wymierne efekty ekonomiczne. Jestem przekonany, że z dużym zainteresowaniem spotkają się takie prezentowane technologie, jak np. rury grzewcze o nowatorskim kształcie oraz sposób odzyskiwania ciepła w uprawach pod osłonami. Oprócz oferty targowej, ogrodnicy będą mogli skorzystać z porad najlepszych fachowców.

Jak co roku przewidziane są konsultacje ze specjalistami, głównie z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W punktach konsultacyjnych 12 naukowców będzie pomagało rozwiązywać problemy związane z uprawą warzyw, roślin ozdobnych i sadowniczych, w polu oraz pod osłonami. Będzie można skorzystać z porad prawnika, a także pracowników Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwowej Inspekcji Pracy, KRUS i innych jednostek. W programie targów będą także wykłady i seminaria. Ich tematyka będzie dotyczyła m.in. szkodliwych gatunków nicieni w uprawach warzyw, a także możliwości wykorzystania środków finansowych w ramach PROW 2007–2013 przez gospodarstwa ogrodnicze i grupy producentów oraz przyszłości rynku owoców i warzyw w aspekcie Wspólnej Polityki Rolnej. Po raz szósty, na dziedzińcu Zamku Czartoryskich w Gołuchowie, odbędzie się gala finałowa krajowego konkursu „Wzorowy Ogrodnik”, rozgrywanego w 6 kategoriach. Będą też imprezy towarzyszące, organizowane przez różne firmy. Wszystkich zainteresowanych ogrodników zapraszam do Gołuchowa 8–9 września br.

– Podczas ubiegłorocznej edycji targów przyjmowano deklaracje uczestnictwa w Stowarzyszeniu Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami – ilu chętnych zgłosiło się i jakie są losy Stowarzyszenia?
– Stowarzyszenie jest w trakcie prac rejestracyjnych i organizacyjnych. Po ich zakończeniu, informacje dotyczące działalności oraz możliwości przystąpienia do zrzeszenia zostaną przekazane poprzez media i innymi sposobami, tak aby dotarły do wszystkich zainteresowanych. Liczę, że powstanie silna organizacja, która będzie miała wpływ na kluczowe zagadnienia dotyczące tej grupy zawodowej producentów.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Anna Maciejuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię