Stare Marzy na bis

W maju 2017 w gospodarstwie Marii i Jana Cumbrowskich odbyła się prezentacja nowych odmian szklarniowych pomidora firmy HM Clause. 5 sierpnia przyszła kolej na przybliżenie producentom z okolic Grudziądza odmian dedykowanych uprawie tunelowej. 
 
Dorota Wielgat reprezentująca firmę HM. Clause rozpoczęła prezentacje od wczesnej odmiany Gourmandia F1 w typie bawole serce przydatnej do uprawy w długich cyklach z rozsady szczepionej lub w krótszych cyklach bez szczepienia. Owoce są spłaszczone karbowane, o masie powyżej 250 g. Specjalistka zalecała regulowanie liczby owoców w gronie do 4, 5 szt. oraz usuwanie kwiatów staśmionych. Podkreślała przy tym, że jest to produkt o wysokich walorach smakowych, nie nadający się do długiego transportu.

Kolejną prezentowana odmianą była Gulietta F1 w typie San Marzano o bardzo dużym potencjale plonotwórczym, co potwierdziło się w tunelach państwa Cumbrowskich. Rośliny tworzyły tam bardzo liczne grona złożone z 6–8 dwukomorowych, 200-gramowych owoców o intensywnej czerwonej barwie.

W segmencie odmian malinowych prezentowano wczesnego mieszańca Aphen F1 o dużych (ok. 300 g), lekko spłaszczonych i delikatnie karbowanych owocach. Są one wielokomorowe o jasnoróżowej barwie i cienkiej skórce.

Zobacz także naszą galerię.

D. Wielgat zwracała również uwagę na malinową nowość CLX 37944 o nieco mniejszych w porównaniu z Aphen F1, twardych owocach (220–250 g) z okazałą szypułką. W gospodarstwie państwa Cumbrowskich prezentowana była również odmiana CLX 37898 F1 o śliwkokształtnych owocach w kolorze malinowym. W uprawie tunelowej z nasadzeń w połowie kwietnia ogławianych nad 6. gronem owoce osiągają masę 230 g, w uprawie szklarniowej dorastają do 200 g. Odmiana może być uprawiana w cyklu przedłużonym z nasadzeń rozsady szczepionej po 15 lutego. Nadaje się do uprawy na różnego typu podłożach.

Z segmentu odmian czerwonych, wielkoowocowych specjalistka zwracała uwagę na odmianę Celesteen F1, dostępną w sprzedaży pierwszy rok. Celesteen F1 wyróżnia się wczesnością i bardzo silnym systemem korzeniowym. Jest to cecha dobrze widoczna w tym sezonie gdy po chłodnej wiośnie i pierwszej połowie lata temperatura wzrosła – nowy mieszaniec poradził sobie ze wzrostem temperatury bardzo dobrze podczas gdy wiele odmian zareagowało objawami niedoboru składników odżywczych na roślinach, gdyż w trudnych warunkach nie wykształciły one prawidłowego systemu korzeniowego. Nowa odmiana tworzy owoce o masie 220–250 g z lekkim karbowaniem.


Fot. 2. Odmiana Oasis F1

Z tego samego segmentu prezentowana była odmiana Oasis F1 odznaczająca się dobrym wiązaniem owoców nawet podczas upałów. Dobrze zbalansowane rośliny tworzą owoce o masie powyżej 200 g o trwałej, okazałej szypułce.
Podczas prezentacji można było obejrzeć również odmianę wielkoowocową Beef Bang F1 o karminowych, wielokomorowych owocach. Jest ona polecana głównie do uprawy szklarniowej – już od grudnia, choć dobrze sprawdza się także w tunelach foliowych. Owoce tej odmiany osiągają masę 180–240 g, a w przypadku regulacji liczby owoców w gronach nawet do 300 g.

Współorganizatorami spotkania były firmy ABOB, BASF i Koppert Polska.

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRuszają prace nad Narodową Strategią Ochrony Owadów Zapylających
Następny artykułZgoda Komisji Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.