Iglasta piękność

Cedr libański 'Glauca'
Cedr libański 'Glauca' - szyszki fot. A. Marosz
Cedry należą do jednych z najładniejszych gatunków ozdobnych roślin iglastych. Dotychczas nie były one zbyt popularne w polskich ogrodach, bowiem obawiano się ich uszkodzenia przez mróz. Łagodniejsze obecnie zimy stwarzają jednak warunki do tego, aby drzewa te były sadzone częściej. Ich rozmnażaniem zajmują się już coraz częściej polskie szkółki roślin ozdobnych.

Rodzaj cedr obejmuje obecnie dwa zimozielone gatunki: cedr libański – występujący w naturze w górzystych rejonach Afryki Północnej i Azji Mniejszej oraz cedr himalajski, pochodzący z Himalajów. Pierwszy z nich osiąga na stanowiskach naturalnych wysokość 25-30 m. Igły (o długości 1,5-3 cm) są ciemnozielone z delikatnym nalotem woskowym, na krótkopędach zebrane są w pęczki po 30–40. Szyszki są jajowate, stojące na gałęziach. Do uprawy w polskich warunkach można polecić jego odmiany: Atlantica Aurea’, ‘Glauca’, 'Glauca Pendula’.

Cedr libański Glauca drzewo
Odmiana 'Glauca’ cedru libańskiego fot. A. Marosz
Cedr libański 'Glauca Pendula'
Cedr libański 'Glauca Pendula’ fot. A. Marosz

Cedr himalajski jest drzewem o potężniejszych rozmiarach, w ojczyźnie dorastającym do wysokości 40–50 m, i pniu o obwodzie ponad 4 m. Igły są stalowozielone, na krótkopędach zebrane w pęczki po 30, dłuższe niż u cedru libańskiego. Szyszki są owalne, siedzące na gałązkach. Do najbardziej polecanych odmian cedru himalajskiego, które sprawią najmniej kłopotu w uprawie, należą: ‘Eisregen’, ‘Feelin Blue’, ‘Golden Horizon’ i – najbardziej znana – ‘Karl Fuchs’.

Więcej informacji o tym atrakcyjnym drzewie można przeczytać w artykule dr. inż. Adama Marosza pt. Cedr, zamieszczonym w „Szkółkarstwie” 6/2019.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZwycięski koleus
Następny artykułKontrola higieny i ochrona przed wirusami w szklarni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.