„Konkurs Roślin – Nowości” – krzewy i drzewa walczące o medal

Sosna kosodrzewina (Pinus mugo subsp. uncinata) ‘Tukan’
Sosna kosodrzewina ‘Tukan’, fot. mat. "Konkursu Roślin-Nowości", ZSzP
Przygotowania do 28. Międzynarodowej Wystawy "Zieleń to Życie", która odbędzie się w dniach 2 - 4 września br., idą pełną parą. Jej organizatorzy - Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni - ogłosili już kandydatki do medalu w "Konkursie Roślin - Nowości 2021". Profesjonalne jury dokona wyboru najlepszych - spośród 26 zgłoszonych do tegorocznej rywalizacji - odmian, a wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas uroczystego otwarcia wystawy 2 września. W tej części przedstawiamy (w kolejności alfabetycznej) krzewy i drzewa, które powalczą o medale.

Bez koralowy (Sambucus racemosa) Lemony Lace® ‘SMNSRD4’ PBR

Krzew o głęboko powcinanych, żółtych liściach oraz lekkim, ażurowym pokroju. Dorasta do wysokości 2-3 m i osiąga podobną szerokość. Liście są duże, o mocno zredukowanych i powcinanych blaszkach, koronkowe, najmłodsze brązowawe, później cytrynowożółte. Drobne białe kwiaty są zebrane w niewielkie wiechowate kwiatostany, ukazują się na początku maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Odmianę tę do konkursu zgłosiły SZKÓŁKI KUROWSCY.

Bez koralowy  Lemony Lace® ‘SMNSRD4’ PBR
Bez koralowy Lemony Lace® ‘SMNSRD4’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’ PBR

Odmiana zgłoszona do „Konkursu Roślin-Nowości” przez firmę BREEDERPLANTS. Łączy w sobie walory dekoracyjne i użytkowe. Młode liście są czerwonopurpurowe, latem pojawiają się zielone przebarwienia, a jesienią liście ponownie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Kwiaty są białe, w pąkach fioletowe, rozwijają się w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu, są średniej wielkości, kuliste, czarnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, słodkie i smaczne. Po 3 latach roślina dorasta do wysokości 0,8 m.

Borówka wysoka CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’
Borówka wysoka CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Budleja Davida (Buddleja davidii) BUTTERFLY TOWER ‘Tobud1305’ PBR

Ta zgłoszona przez niderlandzką szkółkę HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN BV odmiana wyróżnia się wzniesionym, dość wąskim pokrojem (szerokość krzewu dochodzi do 1 m, przy wysokości do 2 m) sprawiającym, że roślina zamienia się w obficie kwitnącą kolumnę lub wąski stożek. Purpurowofioletowe, pachnące kwiaty zebrane są na szczytach pędów w wydłużone, wiechowate, skierowane do góry kwiatostany długości 20-25 cm. Budleja ta kwitnie od lipca do jesieni, wabi liczne motyle i inne owady zapylające.

 Budleja Davida (Buddleja davidii) BUTTERFLY TOWER ‘Tobud1305’ PBR

Budleja Davida BUTTERFLY TOWER ‘Tobud1305’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Buk pospolity (Fagus sylvatica) MIDNIGHT FEATHER ‘Verschuurfag1’ PBR

Odmiana o kolumnowym pokroju i ciemnych, bordowych, silnie powcinanych liściach nadających drzewu egzotyczny wygląd. Młode liście są mocno powcinane, wąskie, swoim wyglądem przypominają te u odmiany ‘Aspleniifolia’, ale są ciemnoczerwone. Starsze liście są nieco szersze, utrzymują ciemną barwę przez cały sezon. Do „Konkursu Roślin-Nowości” zgłosiła ją firma BREEDERPLANTS z Niderlandów.

Buk pospolity MIDNIGHT FEATHER ‘Verschuurfag1’ PBR
Buk pospolity MIDNIGHT FEATHER ‘Verschuurfag1’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Dereń biały (Cornus alba) MIRACLE ’Verpaalen02’ PBR

Charakterystyczną cechą tego krzewu (osiągającego wysokość ok. 2 – 3 m i podobną szerokość) są biało i różowo obrzeżone liście, osadzone na atrakcyjnych, czerwonych pędach, ozdobnych i przyciągających uwagę zimą. Różowy kolor obwódki zielonych liści jest szczególnie widoczny wiosną oraz wczesnym latem. Jesienią, przed opadnięciem, całe liście intensywnie przebarwiają się na różowo i purpurowo. Odmianę do konkursu zgłosiła SZKÓŁKA SZMIT.

Dereń biały  MIRACLE ’Verpaalen02’ PBR

Dereń biały MIRACLE ’Verpaalen02’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) PETITE™ LANTERN ‘LISSJUDY’ PBR

Karłowy krzew z grupy PETITE™, dorastający do wysokości zaledwie 80 cm i szerokości 40 cm. Duże, wiechowate kwiatostany w kształcie wydłużonych stożków zbudowane są głównie z kwiatów płonnych i niewielkiej liczby kwiatów płodnych. W trakcie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z białej, przez kremową, po malinową. Rośliny kwitną od lipca do października. Dzięki niewielkim rozmiarom odmiana o wszechstronnym zastosowaniu. Do konkursu zgłosiła ją firma BREEDERPLANTS.

Hortensja bukietowa PETITE™ LANTERN ‘LISSJUDY’ PBR
Hortensja bukietowa PETITE™ LANTERN ‘LISSJUDY’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) PETITE™ STAR ‘COUSTAR02’ PBR

Odmiana również z grupy PETITE™, której przedstawicielki charakteryzują się niskim wzrostem – ta dorasta do wysokości zaledwie 60 cm i szerokości 90 cm. Ozdobą rośliny są duże wiechowate kwiatostany, tworzące się na szczytach jednorocznych pędów, zbudowane z kwiatów płonnych i płodnych. W trakcie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z seledynowej, przez białą, różową, po ceglastoczerwoną jesienią. Krzew kwitnie obficie od lipca do jesieni. Odmianę do konkursu zgłosiła firma BREEDERPLANTS.

Hortensja bukietowa  PETITE™ STAR ‘COUSTAR02’ PBR
Hortensja bukietowa PETITE™ STAR ‘COUSTAR02’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) SKYFALL ‘Frenne’ PBR

Odmiana ta, zgłoszona do „Konkursu Roślin-Nowości” przez SZKÓŁKI ROŚLIN OZDOBNYCH WAŻYŃSCY, to nieduży krzew (wysokość do 1,2 m, szerokość 70 cm) obficie kwitnący od lipca do października. Kwiatostany są duże i gęste, osadzone na sztywnych pędach. Początkowo są jasnozielone, potem przebarwiają się na biało, pod koniec kwitnienia stają się jasnoróżowe. Wypełnione są nietypowymi dla tego gatunku kwiatami przypominającymi w kształcie kwiaty hiacyntów.

Hortensja bukietowa  SKYFALL ‘Frenne’ PBR
Hortensja bukietowa SKYFALL ‘Frenne’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’ PLP

To kolejna odmiana tego gatunku zgłoszona do konkursu przez gospodarstwo SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE OLSZEWSCY (w poprzednich latach sukces odniosła m.in. Carolina Sweetheart ‘NCCC1’PBR zdobywając w 2019 r. brązowy medal). To małe drzewo (osiąga wysokość 2-3 m) zachwyca złocistymi liśćmi osadzonymi na przewieszających się pędach. Jest to pierwsza płacząca odmiana judaszowca o złocistym ulistnieniu. Odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem, liście są zdrowe, nie ulegają uszkodzeniom na skutek bezpośredniego nasłonecznienia. Dekoracyjne, różowe kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałęziach.

Judaszowiec kanadyjski GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’ PLP;
Judaszowiec kanadyjski GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’ PLP; fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ’Miniredia’ PBR

Najmniejsza na rynku, karłowa odmiana laurowiśni, o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach uprawy osiąga nie więcej niż 1 m średnicy. Roślina tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy, ma zimozielone, błyszczące, skórzaste liście. Młode przyrosty są pomarańczowoczerwone, ładnie kontrastują z zielenią starszych liści, co przykuwa uwagę wiosną. Do konkursu zgłoszona przez francuską szkółkę MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION, HORTIVAL DIFFUSION.

Laurowiśnia wschodnia ’Miniredia’
Laurowiśnia wschodnia ’Miniredia’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) ’Marta’ PBR

Polska, karłowa, wolno rosnąca odmiana, która po 10 latach uprawy osiąga wysokość 2-3 m. Charakterystyczne są też pstre, kremowo-zielone igły sezonowe, które pojawiają się zwykle w połowie maja, ok. dwa tygodnie później, niż u gatunku, dzięki czemu są mniej narażone na przymrozki. Jesienią przebarwiają się na brązowo i szybko opadają wraz z częścią pędów. Drzewo ma luźną i nieregularną koronę. Odmiana odporna na mróz, toleruje zanieczyszczone powietrze, dobrze znosi warunki miejskie. Wyhodowana przez Andrzeja Kujawę, właściciela SZKÓŁKI BĄBLIN, która zgłosiła tę nowość do konkursu.

Metasekwoja chińska 'Marta' PBR,
Metasekwoja chińska 'Marta’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) GOLD FLAME ‘Desginb2’

Kompaktowe drzewo o wąskim, kolumnowym pokroju i atrakcyjnym ulistnieniu. Liście są jasnozielone, skórzaste,wachlarzowate, jesienią intensywnie przebarwiają się na żółto. Odmiana męska, nie zawiązuje nasion. Nowość tę zgłosiła do konkursu szkółka MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION, HORTIVAL DIFFUSION.

Miłorząb dwuklapowy GOLD FLAME ‘Desginb2’, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Orzech włoski (Juglans regia) ‘Jacek Lubelski’

Polska regionalna odmiana wyselekcjonowana na Lubelszczyźnie, tworząca duże i smaczne owoce. Drzewo dorasta do 10 m wysokości, tworzy szeroką, rozłożystą koronę. Owoce dojrzewają z końcem września, są duże, mają średnicę do 5 cm. Skorupa orzechów jest cienka i miękka, w całkowicie wypełniona smacznym jasnym jądrem. Do konkursu zgłoszona przez HURTOWNIĘ SZKÓŁKARSKĄ J.Z.W. CUR.

Orzech włoski  ‘Jacek Lubelski
Orzech włoski ‘Jacek Lubelski’, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Róża (Rosa) CUTIE PIE ‘ROP007’ PBR

Karłowa odmiana róży, przypominająca krzewinkę, o bardzo gęstym, poduchowatym pokroju. Roślina dorasta do wysokości zaledwie 10 cm i szerokości 20-30 cm. Kwitnie bardzo obficie, pokrywając się latem drobnymi, biało-różowymi kwiatami. Nie zawiązuje owoców. Pędy rośliny są pozbawione kolców. Odmianę te zgłosiła do rywalizacji przez gospodarstwo HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN.

Róża (CUTIE PIE ‘ROP007’ PBR
Róża (CUTIE PIE ‘ROP007’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Róża (Rosa) INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR

Odmiana z grupy INCREDIBLE ROSES® róż rabatowych, uprawianych dla aromatycznych, jadalnych kwiatów. Mają one średnicę ok. 7 cm, są pełne, ciemnoróżowe. Płatki wydzielają owocowy zapach, w smaku przypominają maliny. Krzew dorasta do wysokości 80 cm, kwitnie bardzo intensywnie w czerwcu i powtarza kwitnienie w sierpniu. W konkursowe szranki stanie dzięki GOSPODARSTWU SZKÓŁKARSKIEMU ŁAZUCCY.

Róża INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR
Róża INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Róża (Rosa) JAM-A-LICIOUS® ‘Spekjam’ PBR

Kolejna nowość zgłoszona do konkursu przez SZKÓŁKI KUROWSCY. Odmiana ta ma zwarty pokrój, obficie kwitnie i owocuje – także w pojemnikach. Jednoroczne pędy niemal pozbawione są kolców. Kwiaty są intensywnie różowe, na stanowiskach silnie nasłonecznionych – jasnoróżowe. Krzew kwitnie w czerwcu i lipcu. Kuliste, spłaszczone owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, przybierając szkarłatnoczerwone zabarwienie. Można je wykorzystywać kulinarnie do przetwarzania. Krzewy stają się wyjątkowo ozdobne jesienią, gdy na tle ciemniejących liści wyeksponowane są jaskrawoczerwone owoce.

Róża JAM-A-LICIOUS® ‘Spekjam’ PBR

Róża JAM-A-LICIOUS® ‘Spekjam’ PBR, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Sosna kosodrzewina (Pinus mugo subsp. uncinata) ‘Tukan’

Polska odmiana kosodrzewiny wyselekcjonowana w SZKÓŁCE NOWACZYK (ona też zgłosiła ją do rywalizacji o medal). Sosna ta wyróżnia się oryginalnie zabarwionymi, dwukolorowymi, żółto-zielonymi igłami, które są grube, sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. Ich nasady różowieją, zwłaszcza w pobliżu pąków wierzchołkowych, a w okresie mrozu stają się wyraźnie różowoczerwone. Roślina przyjmuje formę półkulistego krzewu, dorasta do wysokości 2 m.

Sosna kosodrzewina  ‘Tukan’
Sosna kosodrzewina ‘Tukan’, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Świerk kłujący (Picea pungens) ‘Szelest’

Polska odmiana świerka kłującego, wyselekcjonowana przez Sylwestra Szelesta (współwłaściciela SZKÓŁKI DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH M&S SZELEST, która zgłosiła tę nowość do konkursu). Roślina ta wyróżnia się niebieskim zabarwieniem igieł i nieregularnie pojawiającymi się w obrębie korony przebarwionymi na kremowo fragmentami pędów (kolor ten utrzymuje się przez całe lato, jesień i zimę). Pokrój ma regularny, w formie stożka. Wzrost typowy dla gatunku, po 10 latach uprawy drzewo osiąga 2-3 m wysokości.

Świerk kłujący ‘Szelest’
Świerk kłujący ‘Szelest’, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Świerk serbski (Picea omorika) ‘Golden Rain’

Wyselekcjonowana w Polsce przez Krzysztofa Wolskiego odmiana o żółtych młodych przyrostach oraz jasnym, limonkowym kolorze starszych igieł. Rośnie nieco wolniej w porównaniu z gatunkiem. Po 10 latach uprawy drzewo osiąga wysokość ok. 3,5-4 m, przybierając pokrój regularnego stożka. Preferuje stanowisko słoneczne, niezbędne do intensywnego wybarwienia igieł, przy czym igły są odporne na poparzenie przez promienie słoneczne. Tę konkursową odmianę do rywalizacji zgłosiła szkółka DAGLEZJA ARTUR MAJ.

Świerk serbski ‘Golden Rain
Świerk serbski ‘Golden Rain’, fot. mat. „Konkursu Roślin-Nowości”, ZSzP

Więcej informacji o roślinach – kandydatkach do medalu na stronach www.zszp.pl i www.zielentozycie.pl

Na podstawie informacji ZSzP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe odmiany pomidora już są!
Następny artykułByliny w „Konkursie Roślin – Nowości”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.