Róże z certyfikatem ADR 2015

Logo ADR (z niemieckiego Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) wyróżnia odmiany róż, które przeszły pomyślnie trzyletnie testy w 11 ogrodach doświadczalnych w Niemczech, w których były uprawiane bez użycia środków ochrony roślin. Testy porównawcze ADR prowadzone są od ponad 50 lat (obecnie pod egidą Związku Szkółkarzy Niemiec – Bund deutscher Baumschulen) i ze względu na warunki konieczne do ich pomyślnego przejścia (należące do najbardziej restrykcyjnych na świecie) są bardzo cenione w tej branży.

W tym roku grupa ekspertów po raz pierwszy dokonała końcowej oceny nowych odmian na terenie wschodnich Niemiec w Forst. Miejscowość ta, położona nad Nysą Łużycką w południowo- -wschodnim zakątku Brandenburgi, w 2004 r. została nazwana „Miastem Róż”. Określenie to zawdzięcza Ogrodowi Różanemu, który w 2013 r. obchodził jubileusz 100-lecia powstania. Ten historyczny park został wyróżniony honorowym tytułem „Najpiękniejszego Parku Niemiec”. Na terenie o powierzchni 17 ha można podziwiać 40 000 krzewów różanych w prawie 900 odmianach. Rokrocznie pod koniec czerwca organizowane są tam „Dni Świąteczne Ogrodu Różanego”. Część parku przeznaczono m.in. pod potrzeby doświadczeń ADR. Jak podkreślają eksperci, lokalizacja ta pozwala lepiej ocenić testowane odmiany ze względu na klimat surowszy niż na zachodzie Niemiec. W okolicach Forst zimy są bowiem zazwyczaj bardziej suche niż w pozostałej części tego kraju, a lata – cieplejsze i mniej obfitujące w opady.

W 2015 r. roku certyfikat ADR otrzymało aż 16 odmian (w edycji z 2014 r. – zaledwie sześć) z czterech firm hodowlanych: Kordes (9), Meilland/ BKN Strobel (2), Noack (1) oraz Tantau (4). Łącznie wyróżniono nim dotąd 179 odmian.

W oficjalnych materiałach ADR pojawiła się także jedna z laureatek konkursu ADR w 2014 r., która w momencie ogłoszenia wyników nie miała jeszcze nazwy handlowej i była oznaczona numerem ADR 1103. Ta róża rabatowa o pełnych różowych kwiatach (fot. 1), wyhodowana w firmie Noack, nosi obecnie nazwę Evelin®.

1201 to róża rabatowa niemająca jeszcze nazwy handlowej. Tworzy zwarte krzewy dorastające do wysokości 75 cm i szerokości 80 cm. Kwiaty mają ciekawy kształt, są pełne, o średnicy 4,5–5 cm, jasnoczerwone do karminoworóżowych. Liście są błyszczące, zielone z antocyjanowym zabawieniem. Krzewy kwitną nieprzerwanie przez cały sezon.
 
1205 to także odmiana z grupy róż rabatowych, jeszcze bez nazwy handlowej. Tworzy krzewy o lekko wzniesionym pokroju (wysokość 100 cm, szerokość 60 cm) z lekko błyszczącymi liśćmi. Kwiaty są średniej wielkości (o średnicy 8–9 cm), widoczne z daleka, jaskrawe, ciemnożółte i mocno wypełnione.

1211 to niemająca jeszcze nazwy handlowej róża okrywowa. Tworzy niewielkie, zagęszczone, z łukowato wygiętymi pędami krzewy o wysoko ści 90 cm i szerokości 140 cm. Kwiaty są ciemnoczerwone, średniej wielkości (o średnicy 5,5–6 cm) i atrakcyjnie kontrastują z błyszczącymi liśćmi.

1215Lemon Fizz® to odmiana róży rabatowej tworząca krzewy o lekko wzniesionym pokroju, dorastające do wysokości 90 cm i średnicy 80 cm. Kwiaty (fot. 2) o średnicy 7,5–8 cm są jasnożółte, lekko matowe, półpełne z wyraźnym atrakcyjnym środkiem wypełnionym żółtymi pręcikami.


Fot. 2. Lemon Fizz®

1216 – Bentheimer Gold®
to bardzo obficie kwitnąca róża rabatowa, dorastająca do wysokości 80 cm i podobnej szerokości. Krzewy są gęste i obficie rozgałęzione. Liczne, z daleka zwracające uwagę kwiaty (fot. 3) są mocno wypełnione płatkami, morelowe do brzoskwiniowych. Odmiana kwitnie nieprzerwanie przez cały sezon. Liście bardzo błyszczące, ciemnozielone.


Fot. 3. Bentheimer Gold®

1218 – Rosengräfin Marie Henriette® to róża o wzniesionym pokroju, dorastająca do wysokości 90 cm i szerokości 70 cm. Kwiaty (fot. 4) są jasnoróżowe o nostalgicznym kształcie (płaskie, bardzo dobrze wypełnione płatkami), o średnicy 8–8,5 cm. Mają silny zapach. Liście ciemnozielone, błyszczące, pędy z antocyjanowymi przebarwieniami.


Fot. 4. Rosengräfin Marie Henriette®

1219 – Herzogin Christiana® to obficie kwitnąca róża rabatowa o wzniesionym pokroju (dorasta do wysokości 80 cm i szerokości 70 cm). Bardzo mocno pachnące kwiaty są kremowe, z lekko różowym środkiem (fot. 5), mają kształt pomponów o średnicy 6,5–7 cm. Liście lekko błyszczące.


Fot. 5. Herzogin Christiana®

1220 – Rose der Einheit® to także tworząca bardzo liczne kwiaty róża rabatowa dorastająca do wysokości 70 cm i średnicy 60 cm. Kwiaty (fot. 6) są dwubarwne, bardzo liczne. Płatki srebrzystobiałe od zewnątrz i jaskrawoczerwone od wewnątrz, o średnicy 5,5–6 cm. Rośliny są atrakcyjne już z daleka. Liście ciemnozielone, lekko błyszczące.


Fot. 6. Rose der Einheit®
 
1221 – Sweet Honey® to róża rabatowa o wzniesionym pokroju (wysokość 110 cm, szerokość 90 cm). Tworzy bardzo atrakcyjne kwiaty (fot. 7) o średnicy 7,5–8 cm, morelowokremowe, lekko pachnące, silnie wypełnione. Dodatkową cechą dekoracyjną są silnie błyszczące liście.


Fot. 7. Sweet Honey®

[NEW_PAGE]1224 – Weg der Sinne® to obficie kwitnąca róża okrywowa tworząca zwarte krzewy dorastające do wysokości 80 cm i szerokości 90 cm. Bardzo liczne kwiaty (fot. 8) o średnicy 8,5–9 cm są półpełne, purupowofioletowe do fioletoworóżowych, z żółtym środkiem, lekko pachnące. Wrażenie „dzikiej” róży potęgują liczne kolce na pędach i jasnozielone liście złożone z wielu drobnych listków.


Fot. 8. Weg der Sinne®

1225 – Sunny Sky® to jedyna wśród wyróżnionych w tym roku ogrodowa róża wielkokwiatowa, mieszaniec herbatni o wzniesionym pokroju (wysokość 110 cm, szerokość 90 cm). Tworzy kwiaty (fot. 9) żółte do kremowych, lekko pachnące, o średnicy 10,5–11 cm, ładnie kontrastujące z ciemnymi, błyszczącymi liśćmi oraz pędami i pąkami nabiegłymi barwnikami antocyjanowymi.


Fot. 9. Sunny Sky®

1226 – Moin Moin® to obficie kwitnąca róża rabatowa o zwartym pokroju, dorastająca do wysokości 80 cm i szerokości 90 cm. Z prawie kulistych pąków otwierają się pełne kwiaty (fot. 10) o średnicy 6–6,5 cm, różowe i lekko pachnące. Kwiatostany mocno kontrastują z ciemnymi, bardzo błyszczącymi liśćmi.


Fot. 10. Moin Moin®

1228 – Soul® to jedyna nagrodzona w ostatniej edycji konkursu ADR odmiana z grupy róż parkowych. Tworzy silnie rosnące krzewy dorastające do wysokości 140 cm i szerokości 110 cm. Liczne kwiaty (fot. 11) mają nostalgiczny kształt (są lekko płaskie i wypełnione bardzo licznymi płatkami), są purpurowe do fioletowych i intensywnie pachnące. Liście są silnie błyszczące.


Fot. 11. Soul®

1230 – Red Babyflor® to róża miniaturowa o zwartym pokroju i łukowato wygiętych pędach. Dorasta do wysokości 60 cm i szerokości 100 cm. Tworzy nieprzerwanie bardzo liczne kwiaty (fot. 12) o średnicy 5–5,5 cm, półpełne, jasnoczerwone. Liście bardzo błyszczące, ciemnozielone.


Fot. 12. Red Babyflor®
 
1231 – Salsa® to bardzo obficie kwitnąca róża okrywowa, tworząca łukowato wygięte pędy i dorastająca do wysokości 70 cm przy średnicy 120 cm. Kwiaty (fot. 13) są małe, o średnicy 3– 3,5 cm, półpełne, jaskrawoczerwone. Liście mocno błyszczące, podzielone n Fot. 13. Salsa® a wiele małych listków.


Fot. 13. Salsa®

1232 – Yellow Babyflor® to miniaturowa róża o zwartym pokroju (dorasta do 60 cm wysokości przy podobnej średnicy). Liczne półpełne kwiaty (fot. 14) mają średnicę 4,5–5 cm, są półpełne i jasnożółte. Liście niewielkie, delikatne.


Fot. 14. Yellow Babyflor®

Wojciech Górka
Na podstawie informacji Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung
Fot. 1–14 mat. prasowe ADR

Artykuł pochodzi z numeru 4/2016 dwumiesięcznika “Szkółkarstwo”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię